Vergi Hukukunda idarenin takdir yetkisi
Discretion authority of administration in tax law
  1. Tez No: 122431
  2. Yazar: ELİF SENEM İŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KUMRULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İdarenin takdir yetkisini bugüne kadar esas alan çalışmalar konuyu idare hukuku açısından ele almış, sözkonusu müessesenin vergi hukukundaki yansımalarını topluca irdeleyen bir çalışma ise yapılmamıştır. Mevcut çalışma ile vergi hukukunda takdir yetkisinin görüldüğü halleri münferit olarak inceleyen çalışmalar biraraya getirilerek bir bütünlük sağlanması amaçlanmıştır. Kanunilik ve düzenli idare ilkeleri vergi hukukunun en temel prensiplerindendir. Bunun doğal sonucu olarak da vergi hukukunda bağlı yetki kural, takdir yetkisi ise istisnaî niteliktedir. Vergi hukukunda kanunilik ilkesinin esas alınmasının yerinde olduğu fikrine katılmakla birlikte değişen yaşam şartlarına ve karşılaştığı sorunların çözümüne daha rahat adaptasyonu için vergi idaresine çerçevesi çizilmiş bir takdir yetkisi tanınması zorunluluktur. Madem ki idarenin amacı toplumsal yaşamın devamlılığını ve gereksinimlerini karşılamak suretiyle kamu yararını sağlamaktır o halde idareyi donmuş kalıplarla bağlamak yerine ona bu amaca ulaşması için hareket alanı sağlanmalıdır. Bu yolla, tarihsel gelişim süreci içerisinde takdir yetkisinin bugünkü anlamına kavuşmasını sağlayan ve amacı takdir yetkisini bireyleri tehdit eden bir vasıta olmaktan çıkartarak onların kamu hizmetlerinden daha iyi faydalanabilmeleri için bir vasıta haline getirmek olan hukuk devleti ilkesine de bir katkı sağlanmış olur. 116
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies which have taken“discretion authority of administration”as a main subject have examined the issue by administrative law side so far and there has not been a study about the effects of it on tax law in total. With this work, our aim is to gather the studies about discretion authority of administration on tax law which has taken the subject separately. Lawfulness and legitimacy are the main principles of tax law. Therefore, the binding authority is accepted as a rule and discretion authority as an exception. Although sharing the idea of taking“lawfulness”as a main principle in tax law, we believe that tax administration must be able to use its discretion authority for adaptating the daily life circumstances and solutions of its problems. As the general aim of administration is to supply the needs and constinuousity of social life for public interest, then instead of binding the administration with frozen forms, it must be given a movement space for reaching the aim. Thus,“the legal state”principle which has helped the discretion authority to reach its meaning today and prevent it from being a means of threatening citizens can be supported. f»»r».»nnn>MAi"4 m$b » *^ 117