Akciğer tutulumu olan ve olmayan romatoid artrit hastalarının demografik özellik ve serolojik parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of demographic and serologic parameters in rheumatoid arthritis patients with and without lung involvement
  1. Tez No: 1016459
  2. Yazar: HÜSEYİN UĞURLUEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Romatoid artrid toplumda ülkemizde görülme sıklığı %0.36 olan ve kadınlarda erkeklere göre üç kat fazla görülen inflamuvar artrit türüdür. Romatoid artrit birçok ekstraartiküler tutulumu da olabilen bir otoimmün artrittir. Akciğer tutulumu romatoid artritin mortalite ve morbiditeyi en çok etkileyen ekstraartiküler tutulum biçimidir. Biz de bu çalışmamızda romatoid artrit hastalarında akciğer tutulumunu öngörebilecek serolojik parameterleri ve cinsiyet, yaş sigara kullanımı gibi demografik özellikleri inceledik. Bu çalışmada amacımız romatoid artrit hastalarında akciğer tutulumu başlamadan veya başlangıç evresinde akciğer tutulumunu öngörebilmek ve klinik yaklaşımlarımızı buna göre şekillendirmektir. Materyal metod: Çalışmamıza 2006 – 2024 yılları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Kliniğine başvuran 2010 ACR/EULAR tanı kriterlerine göre RA tanısı alan erişkin (18 yaş üstü), 194'ü kadın (%75.2), 64'ü erkek (%24,8), 258 romatoid artrit hastası dahil edildi. Bu hastaların hastane sistemindeki CRP, WBC, ANA, RF, prokalsitonin, a-CCP şeklinde serolojik markerlarını, SFT değerlerini, yaş, tanı alma yaşı, cinsiyet ve sigara içme alışkanlıkları ve YÇBT görüntüleme sonuçları geçmişe yönelik incelendi. Bu hastalar akciğer tutulumu olan ve olmayan iki gruba ayrıldı ve gruplar arasında bu parametereler ve demografik özellikler karşılaştırıldı. Çalışmamız KSÜ Tıp Fakültesi etik kurulundan onay alınarak yapıldı. İstatistiksel analizler SPSS Statistics 27.0 (IBM Corp., Armonk, NY, ABD) ve GraphPad Prism 10.4.1 (GraphPad Software, San Diego, CA, ABD) kullanılarak gerçekleştirildi Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 64,1±10,1 yıl idi. Cinsiyet dağılımı kadınlarda %75,2 erkeklerde %24,8 olarak saptandı. Sigara kullanımı açısından akciğer tutulumu olan hastalardaki kişi sayısının anlamlı olarak fazla olduğu belirlendi (p=0,006). C-reaktif protein (CRP) düzeyi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,045; etki büyüklüğü=0,25). Anti-CCP düzeyi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,018; etki büyüklüğü=0,32). YÇBT bulgularının dağılımı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p<0,001; etki büyüklüğü=0,82). Anti-CCP düzeyleri bakımından YÇBT paternleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p=0,028). Anti-CCP NSIP ve diğer grupta (normal, buzlu cam, mozaik atenüasyon ve diğerleri şeklinde akciğer tutulumu olmayan) anlamlı yüksek bulundu. SFT ile incelenen parametreler arasında ve YÇBT paternleri arasında bulgu saptanmadı. Sonuç: Romatoid artritin akciğer tutulumunu tahmin etmede anti-CCP, CRP, RF ve ANA gibi markerlar ve hastanın sigara öyküsü yol gösterici olabilir. Anti-CCP ayrıca YÇBT'de tutulum paterni üzerine de etki edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rheumatoid arthritis is an inflammatory arthritis with a prevalence of 0.36% in our country and is observed three times more frequently in women than in men. Rheumatoid arthritis is an autoimmune disease that may also involve various extra-articular manifestations. Pulmonary involvement is the extra-articular manifestation that most significantly affects mortality and morbidity in patients with rheumatoid arthritis. In this study, we investigated the serological parameters that may predict pulmonary involvement in patients with rheumatoid arthritis, as well as demographic characteristics such as sex, age, and smoking status. The aim of this study was to predict pulmonary involvement before its onset or during the early stages in patients with rheumatoid arthritis and to guide our clinical approaches accordingly. Materials and Methods: A total of 258 adult patients (aged over 18 years) diagnosed with rheumatoid arthritis according to the 2010 ACR/EULAR classification criteria, who were admitted to the Rheumatology Clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University (KSÜ) Faculty of Medicine Hospital between 2006 and 2024, were included in this study. Of these patients, 194 (75.2%) were female and 64 (24.8%) were male. Serological markers including CRP, WBC, ANA, RF, procalcitonin, and anti-CCP levels, as well as pulmonary function test (PFT) results, age, age at diagnosis, sex, smoking habits, and high-resolution computed tomography (HRCT) findings were retrospectively evaluated using the hospital database system. The patients were divided into two groups according to the presence or absence of pulmonary involvement, and these parameters and demographic characteristics were compared between the groups. The study was conducted following approval from the Ethics Committee of KSÜ Faculty of Medicine. Statistical analyses were performed using SPSS Statistics 27.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) and GraphPad Prism 10.4.1 (GraphPad Software, San Diego, CA, USA). Results: The mean age of the patients included in the study was 64.1 ± 10.1 years. The sex distribution was 75.2% female and 24.8% male. The number of smokers was found to be significantly higher among patients with pulmonary involvement (p=0.006). A statistically significant difference was observed between the groups in terms of C-reactive protein (CRP) levels (p=0.045; effect size=0.25). A statistically significant difference was also found between the groups regarding anti-CCP levels (p=0.018; effect size=0.32). A statistically significant difference was detected in the distribution of high-resolution computed tomography (HRCT) findings between the groups (p<0.001; effect size=0.82). In addition, a statistically significant difference was observed between HRCT patterns with respect to anti-CCP levels (p=0.028). Anti-CCP levels were found to be significantly higher in the NSIP and other groups (defined as patients without pulmonary involvement, including normal findings, ground-glass opacities, mosaic attenuation, and other patterns). No significant findings were observed between pulmonary function test (PFT) parameters and HRCT patterns. Conclusion: Serological markers such as anti-CCP, CRP, RF, and ANA, as well as smoking history, may be useful predictors of pulmonary involvement in rheumatoid arthritis. Furthermore, anti-CCP may also influence the pattern of involvement observed on HRCT.