Havaalanlarının çevre ile ilişkilerinin yönetimi ve Türkiye'de uluslararası trafiğe açık havaalanlarında çevre kirliliği uygulamalarının analizi
Environmental management at airports and analysis of the environmental impacts of international airports in Turkey
  1. Tez No: 101646
  2. Yazar: VİLDAN KORUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KORHAN OYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
DOKTORA TEZ OZU HAVAALANLARININ ÇEVRE İLE İLİŞKİLERİNİN YÖNETİMİ VE TÜRKİYE'DE ULUSLARARASI TRAFİĞE AÇIK HAVAALANLARINDA ÇEVRE KİRLİLİĞİ UYGULAMALARININ ANALİZİ VİLDAN KORUL Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2001 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Korhan OYMAN 20. yüzyılda hava taşımacılığı dünyanın en önemli endüstrilerinden biri haline gelmiştir. Havayolu sektörü küresel ticaret, turizm ve seyahat olanaklarını artırırken milyonlarca kişiye de istihdam imkanı sunmaktadır. Havaalanları da dünya ulaştırma ağının yaşamsal bağlantıları olma özelliği kazanmıştır. Bir bölgedeki havaalanının varlığı içinde bulunduğu toplumun sosyal ve ekonomik açıdan gelişimine yardımcı olurken, her geçen gün artan çevre sorunlarına da yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı da havaalanlarının içinde bulunduğu çevreye olan etkilerini ortaya koymak ve çözüm önerileri sunmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde sivil havacılığın tarihi gelişimi çevresel etkiler ele alınarak incelenmiş ve sivil havacılık ile çevre ilişkilerini düzenleyen ulusal ve uluslararası kurumlar ve yasal düzenlemeler incelenmiştir, ikinci bölümde, havaalanı sistemi ve bu sistem içinde çevre kirliliğine yol açan faaliyetler ortaya konularak havaalanı sistem planlamasının önemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca, havaalanlarının içinde bulunduğu çevreye olan ekonomik ve sosyal faydaları belirtilmiş. Üçüncü bölümde, havaalanlarının olumsuz çevre kirliliği etkisi gürültü, hava ve su kirliliği ile ekolojik dengeye etkisi olmak üzere dört ana başlık altında incelenmiştir. Dördüncü bölümde de Türkiye'de uluslararası trafiğe açık havaalanlarında çevre kirliliği uygulamaları bir anket yardımı ile belirlenip çevre yönetim sisteminin sürdürülebilir bir kalkınma için önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ENVIRONMENTAL MANAGEMENT AT AIRPORTS AND ANALYSIS OF THE ENVIRONMENTAL IMPACTS OF INTERNATIONAL AIRPORTS IN TURKEY VİLDAN KORUL Civil Aviation Management Anadolu University, Institute of Social Sciences, June 2001 Advisor: Asst. Prof. Dr. Korhan OYMAN In the 20th century, air transportation became one of the industrialized sector in the world. Aviation sector increases both the opportunities for global trade, tourism, travel and employment for the millions of the residents. Airports are getting heart of the world transportation system. While the existence of the airport in an area help the social and economical development in the society, it also causes some environmental problems. The purpose of this study is to discuss the environmental impacts of airports and to present some ways to solve these negative effects. In the first part of this study, historical development of the civil aviation with national and international organizations and regulations are examined. In the second part, the airport system and airport operations that cause environmental impacts are discussed and the importance of the airport system planning is pointed out. Additionally, economic and social benefits of airports are mentioned. In the third part, adverse effects of the airports to their environment are focused on the subtitles such as noise, air and water quality and ecological effects. In the last part of this study there is a research evaluating environmental impacts of operations of the international airports in Turkey. The result shows that the environmental management at airports are required for the sustainable development.