Türkiye'de GSM mobil telefon sektöründe uygulanan tutundurma faaliyetleri içinde reklamların tüketici satınalma davranışlarına etkisine ilişkin bir araştırma
Celluar phone sector in Turkey implement promotion activity in advertising on purchasing behaviour of consumer concerning research
  1. Tez No: 101647
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÇOROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE GSM MOBİL TELEFON SEKTÖRÜNDE UYGULANAN TUTUNDURMA FAALİYETLERİ İÇİNDE REKLAMLARIN TÜKETİCİ S ATINALMA DAVRANIŞLARINA ETKİSİNE İLİŞKİN BİR ARAŞTIRMA Çağlar ÇOROĞLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2001 Danışman : Doç Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK Son yıllarda cep telefonu sektörü, hem dünyada hem de Türkiye'de hızla gelişmektedir. Bu sektörde faaliyet gösteren firmaların abone sayıları, gelirleri ve reklam harcamaları ülke ekonomilerinde dikkat çekmekte ve birçok büyük holding bu alana yatırım yapmak istemektedir. Ülkemizde 3 GSM cep telefonu ihalesine katılan holding ve güçlü finansal kuruluşlar buna en güzel örnektir. GSM cep telefonu sektöründeki büyüme, ekonomide çeşitli alanlarda da gelişmelere yol açmış ve birçok işletme ve sektör buradan pay almıştır. Bunlardan en önemlisi reklamcılık sektöründe yaşanmaktadır. Televizyon kanallarında hergün Telsim, TurkceU firmalarının reklamlarına ve cep telefonu distribütörü (KVK, ÜNİTEL, GENPA vb.) firmaların reklam ve sponsorluklarına sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu çalışmada GSM cep telefonu sektöründeki reklam faaliyetlerinin tüketicilerin satmalına davranışlarına etkileri incelenecektir. Birinci bölümde, tutundurma'nın temel kavramları, tanımı, özellikleri ve tutundurma karması elemanları ele alınacaktır. İkinci bölümde ise GSM cep telefonu tanımı, iletişim sektöründeki yeri, dünyada ve Türkiye'de GSM cep telefonu sektörü ele alınacaktır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de GSM cep telefonu sektöründe faaliyet gösteren firmalar ve bunların tüketicilere yönelik uyguladıkları tutundurma faaliyetleri ve etkinlikleri içinde reklam uygulamaları incelenecektir. Tez çalışması kapsamda, Türkiye'de GSM cep telefonu sektöründe uygulanan tutundurma faaliyetleri: tüketicilerin cep telefonu satın alma davranışlarında reklamın etkisini ortaya çıkarmak amacıyla bir araştırma yürütülmüştür ve dördüncü bölüm bu araştırmadan elde edilen verilerin derlenmesini kapsamaktadır. İstanbul'da 2 alışveriş merkezinde GSM cep telefonu kullanıcıları üzerinde yapılan araştırma ile sektörde yapılan reklam faaliyetlerinin tüketicilerin cep telefonu satın alma davranışlarına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Cellular phone sector is rapidly expanding both in Turkey and worldwide in recent years. The subscriber numbers, revenues, and advertising costs of companies that operate in this sector attract attention in country economies, and many large-scale holdings would like to invest in this field. Holdings and powerful financial corporations that took part in 3 GSM cellular phone bids are good cases in point. Since Koç and Sabancı Holdings could not involve in these fields, they make statements to the press that they would like to participate in the bids to come. The growth in GSM cellular phone sector lent itself to improvements in various fields in economy, and many businesses and sectors took their shares from this growth. Advertising sector is one of the most important of these; we often encounter Telsim, Turkcell, and cellular phone distributor (KVK, Ünitel, Genpa, etc.) companies' commercials in television channels and programs under their sponsorship. In this study, we will examine the impacts of advertising in GSM cellular phone sector on cellular phone purchasing behavior of the consumers. In the first section basic concepts of establishment in the market, related definitions, aspects and combined establishment factors will be dealt with. The second section will deal with definition of GSM cellular phone, its place in communications sector, and GSM cellular sector in the world and in Turkey. Third section will examine the companies operating in GSM cellular phone sector, their establishment operations towards consumers, and advertising activities. In the scope of the thesis work, a research was made to reveal the establishment activities employed in GSM cellular phone sector in Turkey, and the effects of advertising in the purchasing behavior of consumers in term of cellular phones. The fourth section consists of a compilation of the data obtained from such research. With research made on GSM cellular phone users in 2 shopping centers in Istanbul, the effects of advertising activities on cellular phone purchasing behavior of consumers were examined.