Enflasyon konulu haberler bağlamında Venezuela ve Türkiye karşılaştırması
A comparative analysis of Venezuela and Turkey in the contextof inflation-related news
- Tez No: 1016476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SENA ARVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, enflasyonun medyada nasıl temsil edildiğini Türkiye ve Venezuela örnekleri üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Enflasyon yalnızca makroekonomik bir gösterge olarak değil, aynı zamanda gündelik yaşam pratikleriyle doğrudan ilişkili bir toplumsal olgu olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın temel amacı, yüksek enflasyon ve hiperenflasyon koşullarında medyanın enflasyonu hangi temalar çerçevesinde sunduğunu, hangi göstergeleri öne çıkardığını ve bu sürecin kamuoyuna nasıl aktarıldığını ortaya koymaktır. Araştırma, Türkiye'den Sabah ve Sözcü, Venezuela'dan ise Tal Cual ve Últimas Noticias gazetelerinin haber sitelerinde yayınlanan enflasyon haberlerini kapsamaktadır. Ocak–Haziran 2023 dönemine ait haberler nicel içerik analizi yöntemiyle incelenmiş; TÜFE, ÜFE, alım gücü, fiyat artışları ve yaşam maliyeti gibi anahtar kelimeler üzerinden karşılaştırmalı değerlendirme yapılmıştır. 2023 yılının ilk yarısını kapsayan süre boyunca yayınlanan enflasyon haberleri aylık dağılım, haber tonu, dolaylı/ doğrudan enflasyon, kullanılan anahtar kelimeler gibi kategoriler etrafında sınıflandırılmıştır. Bulgular enflasyon haberlerinin söylem dilinin gazetelerin siyasi yönelimine göre farklılaştığını ortaya koymaktadır. Muhalif bir yayın çizgisine sahip Sözcü ve Tal Cual gazetelerinde enflasyon ekonomik kriz temasında haberleştirilirken, hükümete yakın bir yayın politikasına sahip Sözcü ve Ultimas Noticias gazeteleri ise enflasyonu ekonomik iyileştirmeler yoluyla kontrol altına alınan zararsız bir olgu olarak haberleşirmiştir. Türkiye örneğinde enflasyon haberleri sıklıkla nicel verilere dayalı istatistiksel bir olgu olarak sunulurken, Venezuela örneğinde enflasyon haberleri doğrudan politik kutuplaşmanın etkisi altında haberleştirilmiştir. Bu durum Türkiye'de yüksek seyreden enflasyonun olağan bir gerçeklik olarak medyada yer edindiğini, Venezuela'da ise enflasyonun süregiden siyasi gerilimlerin merkezinde bir söylemle medyaya taşındığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines how inflation is represented in the media through the cases of Türkiye and Venezuela. Inflation is addressed not only as a macroeconomic indicator but also as a social phenomenon directly linked to everyday life practices. The primary aim of the study is to reveal the thematic frameworks through which the media presents inflation under conditions of high inflation and hyperinflation, the indicators it foregrounds, and the ways in which this process is conveyed to the public. The research covers inflation-related news published on the websites of Sabah and Sözcü in Türkiye, and Tal Cual and Últimas Noticias in Venezuela. News articles from the January–June 2023 period were analyzed using the quantitative content analysis method, and a comparative evaluation was conducted based on keywords such as CPI, PPI, purchasing power, price increases, and cost of living. Inflation news published during the first half of 2023 was classified according to categories including monthly distribution, news tone, direct/indirect inflation, and the keywords used. The findings indicate that the discursive framing of inflation news varies according to the political orientation of the newspapers. In opposition-oriented outlets such as Sözcü and Tal Cual, inflation is predominantly covered within the framework of an economic crisis, whereas newspapers with a pro-government editorial stance, such as Sabah and Últimas Noticias, portray inflation as a harmless phenomenon brought under control through economic improvements. In the Turkish case, inflation news is frequently presented as a statistical phenomenon based on quantitative data, while in the Venezuelan case, inflation coverage is shaped directly by political polarization. This demonstrates that persistently high inflation in Türkiye has been normalized as an ordinary reality in media discourse, whereas in Venezuela inflation is conveyed through a discourse situated at the center of ongoing political tensions.