Türkiye'de enflasyonu hızlandırmayan işsizlik oranı ve ölçümü
Non-accelerating inflation rate of unemployment and it?s measurement for Turkey
  1. Tez No: 261903
  2. Yazar: İPEK MELAHAT SAYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yarım yüzyıldır süren enflasyon ve işsizlik arasındaki ilişki konulu tartışmalar Phillips Eğrisi ile iktisat literatürüne dâhil olmuş ve ardından gelen tüm iktisat okullarının çözüm bulmaya çalıştığı bir araştırma alanı halini almıştır. Bu doğrultuda çalışmamızın temel amacı bu süreci inceleyerek enflasyon ve işsizlik ilişkisini irdelemek ve günümüz iktisat literatüründe değerlendirildiği boyutu analiz etmektir. Bu bağlamda temelde Yeni-Keynesçi iktisatçılarca benimsenen NAIRU kavramı araştırılmıştır. NAIRU kavramının ortaya çıkış süreci ve etkileyen unsurlar ele alınmıştır. Son olarak NAIRU kavramının ampirik çalışmalarla ölçümüne yer verilmiş ve bu doğrultuda kullanılan ekonometrik yöntemler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Controversies lasting for a half century about the relation between inflation and unemployment have been included in economics literature by the Phillips Curve and have become an area of research that later schools of economic thought have dealt with. The aim of this study within this context is to examine the relationship between inflation and unemployment and to analyze the existing economic literature about the process mentioned. In this context the concept of NAIRU mainly adopted by New Keynesian Economists was analyzed. The emergence of the concept of NAIRU and factors which affect NAIRU were discussed. Finally, estimation of the NAIRU by empirical studies was examined and econometric techniques used in these studies were considered.