Fransız Devrimi'ne farklı bakış açıları
Different perspectives on the French Revolution
  1. Tez No: 1016510
  2. Yazar: YASEMİN KÖKSAL BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Fransız Devrimi kaleme alınan her yeni çalışmayla yeniden tartışılan ve değerlendirilen bir tarihsel süreç olarak öne çıkar. Yalnızca Fransa'nın değil, dünya tarihinin gidişatını kökten değiştiren bu olay, kritik bir dönüm noktasıdır ve mali kriz, toplumsal eşitsizlikler ve Aydınlanma düşüncelerinin bir araya geldiği koşullarda ortaya çıkmıştır. İnsan haklarının gelişimine katkısı ve tüm insanlığa miras bıraktığı değerleriyle bu büyük olay, mutlak monarşileri temelinden sarstığı gibi ulus devletlerin doğuşuna ve modern demokrasinin biçimlenmesine zemin hazırlamıştır. Bu çalışmada dönemin sosyo-ekonomik yapısı ve devrimin ortaya çıkış koşullarını içeren Fransız Devrimi'nin tarihsel arka planına yer verilirken geçmişten bu yana farklı perspektiflerce nasıl yorumlandığı incelenmiştir. Fransız Devrimi üzerinden iki asırdan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen anlamı ve mirası üzerine süregelen tartışmalarla her dönem güncelliğini koruyan tarihsel bir olaydır. Devrim her dönemin ve ideolojinin kendi sorularını yönelttiği, bu sorular aracılığıyla yeni anlamlar ürettiği dinamik bir kaynaktır. Kimine göre modern özgürlüklerin doğuşu, kimine göre bir burjuva düzeni inşa etme projesi, kimine göre azınlık bir grubun komplosu, kimine göre ise kanlı bir terör dönemi olarak görülmüştür. Bu çalışmada da Fransız Devrimi üzerine geliştirilen, devrimi yorumlamada başat rol oynayan ve pek çok tarihçi tarafından benimsenen bakış açılarının yanında, devrime ilişkin ortaya koyduğu iddialarla dikkat çeken bakış açıları ele alınmıştır. Üzerine sayısız eser yazılan bu olaya ilişkin sayısız yorumun da bulunabileceği bir gerçektir. Tarihin akışını kökten değiştiren devrim, gelecekte de farklı sorulara, değerlendirmelere ve yorumlara konu olmaya devam ederek tarihsel önemini korumaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
The French Revolution stands out as a historical process that is re-discussed and re-evaluated with every new study written about it. This event, which fundamentally changed the course of not only French but also world history, is a critical turning point, emerging amidst a combination of financial crisis, social inequalities, and Enlightenment ideas. With its contribution to the development of human rights and the values it bequeathed to all humanity, this momentous event fundamentally shook absolute monarchies, paving the way for the birth of nation-states and the shaping of modern democracy. This study provides an overview of the historical background of the French Revolution, including the socio-economic structure of the period and the conditions that gave rise to the revolution, while examining how it has been interpreted from different perspectives throughout history. The French Revolution is a historical event that remains relevant to this day, with ongoing debates about its meaning and legacy despite more than two centuries having passed since it occurred. Revolution is a dynamic source that each era and ideology addresses its own questions to and through which it produces new meanings. To some, it was seen as the birth of modern freedoms; to others, it was a project to build a bourgeois order; to still others, it was a conspiracy by a minority group; and to yet others, it was a bloody era of terrorism. In this study, in addition to the interpretations developed on the French Revolution that play a dominant role in its interpretation and are embraced by many historians, perspectives that have attracted attention with the claims they put forward regarding the revolution are also discussed. It is a fact that numerous interpretations can be found regarding this event, which has inspired countless works. The revolution that radically changed the course of 127 history will continue to preserve its historical significance by remaining the subject of different questions, evaluations, and interpretations in the future.