Değişen dünyada Müslüman kadın normları: Kamusal alan örneği
Muslim women's norms in a changing world in the public sphere
  1. Tez No: 811667
  2. Yazar: BUSENAZ TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARA ÖZATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde, Müslüman kadınların kamusal alandaki varlıklarının tarihsel olarak nasıl değiştiğini ve Müslüman kadınların kamusal alanda bulunmalarının yaygınlığı araştırılmıştır. Modern ve post- modern dönemde Müslüman kadınların toplumsal hayata katılmalarında ne gibi gelişmelerin olduğu ve karşılaştıkları zorluklar incelenmiştir. Müslüman kadın kimliğinin tek tip özetlemelerden çok uzak olması nedeniyle post-modern dönem yaklaşımı ile kesişimsellikleri tanımlanmış ve incelenmiştir. Ayrıca tezde geleneksel dini yorumlar ve İslami Feminist bakış açıları yer almaktadır. Tezin temel hedefi hızla gelişen ve değişen dünyada, farklı kültür ve deneyimlerden gelen Müslüman kadınların toplumsal hayata katılımları, kamusal alanlarda karşılaştıkları farklı deneyimleri, zorlukları ve fırsatları hem tarihsel süreçteki değişim hem de farklı kesişimselliklerle sahip oldukları eşsiz durumları açıklamak ve böylece büyük resmi görmeyi sağlamaktadır. Tezin konusunun çok boyutlu ve özgün olmasından dolayı ve büyük resim perspektifinin uygulanması açısından durum çalışması yöntemi ve eleştirel söylem analizi kullanılmıştır. Veriler, literatür taraması yöntemine göre toplanmıştır. Sanayileşmenin artması, teknoloji ile yaşamın kolaylaşması gibi durumlar sonucu geleneksel dini yorumlarda değişmeler bulunmaktadır. Sanayi devrimi ve Fransız İhtilali gibi tarihi olayların ardından insan hakları ve kadın hakları konuları üzerinde daha fazla durulmaya başlanmış ve eğitimin gelişmesiyle Müslüman kadınların birçoğu, İslami Feminizminden ilham alarak ataerkil sisteme eleştiriler getirmekte ve kendi haklarını savunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the historical changes in the presence of Muslim women in the public sphere and the prevalence of Muslim women's presence in the public sphere. The developments and challenges Muslim women face in participating in social life in the modern and postmodern periods are examined. Due to Muslim women's identity's diverse and multifaceted nature of Muslim women's identity, their intersections are defined and explored through a postmodern approach. The thesis includes both the traditional Islamic law interpretations and the discourse of Islamic Feminism. The thesis's main objective is to explain the social participation of Muslim women from different cultures and experiences, their diverse experiences, challenges, and opportunities in the public sphere, both in terms of historical change and different intersections and thus provide an overview of the big picture. Due to the multidimensional and unique nature of the thesis topic and the application of a big-picture perspective, a case study method is used. Data is collected through a literature review method. The increase in industrialization and the ease of life brought about by technology have led to changes in traditional religious interpretations. Following historical events such as the Industrial Revolution and the French Revolution, there has been a greater emphasis on human rights and women's rights, and with the advancement of education, many Muslim women have been inspired by Islamic feminism to criticise the patriarchal system and defend their rights.