İstanbul Kartal Taş Ocağındaki kaya şevlerinin kinematik analiz yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the rock slopes in the İstanbul Kartal Quarry by kinematic analysis method
  1. Tez No: 1016521
  2. Yazar: TAYFUN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN CORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Stereografik izdüşüm, üç boyutlu jeolojik yapıların iki boyutlu düzlemde temsil edilmesini sağlayan ve kinematik analizlerde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemle, şevlerin düzlemsel kayma, kama tipi kayma ve devrilme mekanizmalarına göre geometrik uygunluğu değerlendirilmektedir. Süreksizlik düzlemlerinin eğim, eğim yönü ve konum karakteristikleri dikkate alınarak, şevlerin duraylılık koşulları belirlenmektedir. Bu çalışmada, İstanbul'un Kartal ilçesinde bulunan ve rekreasyon alanı olarak yeniden değerlendirilmesi planlanan Kartal taş ocağındaki kaya şevleri incelenmiştir. Pelitli Formasyonu'nun farklı litolojilerine sahip kayalarından oluşan şevlerde, tektonizma, magmatik sokulumlar ve geçmiş işletme faaliyetleri nedeniyle oluşmuş süreksizlik düzlemlerinin yol açtığı duraysızlıklar belirlenmiştir. Taş ocağı kazı aynalarının eğimli yüzeylerindeki doğrultu değişimleri ve alanın mühendislik jeolojisi özellikleri dikkate alınarak 21 şevde kinematik analizler gerçekleştirilmiştir. Faylanma ve volkanik daykların etkisiyle yönlenmiş süreksizlik düzlemleri, şevlerin duraylılığını olumsuz yönde etkilemiştir. Kazı yüzeyine yaklaşık paralel yönelim gösteren süreksizliklerin bulunduğu şevlerde yüksek düzlemsel kayma riskleri saptanmıştır. Ayrıca, iki süreksizlik düzlemi ya da setinin kesişim hattının yönelim özelliklerinin kama tipi kayma potansiyelini etkilediği ve şev yüzeyi ile düşey veya düşeye yakın yönelimlerde kesişen süreksizliklerin devrilme olasılığını artırdığı belirlenmiştir. Eski taş ocağı sahasının rekreasyon alanı olarak yeniden kullanıma açılması sürecinde, şevlerde duraylılığın sağlanabilmesi için sahaya özgü önlemlerin gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Stereographic projection is a method used for representing three-dimensional geological structures on a two-dimensional plane, and is employed in kinematic analyses. With this method, the geometric compatibility of slopes is evaluated according to the mechanisms of planar sliding, wedge-type sliding, and toppling. By considering the dip, dip direction, and position characteristics of discontinuity planes, the stability conditions of the slopes are determined. In this study, the rock slopes in the Kartal quarry, located in Kartal district of Istanbul, which is planned to be redeveloped as a recreational area, were examined. Instabilities caused by discontinuity planes formed by tectonism, igneous intrusions, and past quarrying operations, were identified in slopes composed of rocks with varying lithologies of the Pelitli Formation. Kinematic analyses were conducted on 21 slopes, taking into account the orientation changes in the inclined surfaces of the excavation faces and the engineering geological characteristics of the site. Discontinuity planes oriented by faulting and volcanic dykes have negatively affected the stability of the slopes. High risks of planar sliding were detected in slopes with discontinuities oriented nearly parallel to the excavation surface. Additionally, it was determined that the orientation characteristics of the intersection line of two discontinuity planes or sets affected the potential for wedge-type sliding, and that discontinuities intersecting the slope surface in vertical or near-vertical orientations increased the likelihood of toppling. The necessity of site-specific measures to ensure slope stability has been demonstrated during the process of reopening the former quarry site for use as a recreational area.