Marmara bölgesindeki gemi inşa sektöründe örgütsel dayanıklılığın liderlik tarzlarıyla ilişkisi: Dönüşümcü ve etkileşimci liderlik perspektifinden analiz.
The relationship between organizational resilience and leadership styles in the shipbuilding industry of the Marmara region: An analysis from the perspective of transformational and transactional leadership
- Tez No: 1016520
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Liderlik ile örgütsel dayanıklılık arasındaki ilişkinin güçlü olduğu genel kabul gören bir yaklaşımdır. Liderler; karar alma süreçlerini yönlendiren, krizleri yöneten ve örgüt için yeni vizyonlar geliştiren aktörler olarak, örgütün sürekliliğini sağlamada ve gelişimini desteklemede kritik bir rol üstlenirler. Bununla birlikte, söz konusu ilişkinin gücünün tüm liderlik stilleri açısından aynı düzeyde olup olmadığı tartışmaya açık bir konudur. Bu bağlamda, çalışmanın temel amacı, Bernard M. Bass tarafından 1990'lı yılların ortalarından itibaren literatüre kazandırılan dönüşümcü, etkileşimci ve serbestlik tanıyan liderlik yaklaşımlarının örgütsel dayanıklılık ile olan ilişkisini nicel bir çerçevede incelemektir. Araştırmada, gemi inşa sektöründe faaliyet gösteren işletmeler esas alınmış; örgütsel dayanıklılık bağımlı değişken olarak, üç farklı liderlik stili ise bağımsız değişkenler olarak ele alınmıştır. Toplam 162 anketten elde edilen veriler üzerinden yapılan analizler, söz konusu değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymayı amaçlamıştır. Elde edilen bulgular, örgütsel dayanıklılığın dönüşümcü liderlik ile yüksek düzeyde pozitif, etkileşimci liderlik ile orta düzeyde pozitif ve serbestlik tanıyan liderlik ile ise negatif yönlü bir ilişki içerisinde olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma, liderlik stillerinin örgütsel dayanıklılığın alt boyutları olan sağlamlık, çeviklik ve bütünsellik üzerindeki etkilerini de incelemekte; bu doğrultuda dönüşümcü liderliğin, örgütsel dayanıklılığı güçlendirmede en etkili liderlik tarzı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between leadership and organizational resilience is widely acknowledged as a strong and significant one. Leaders play a critical role in guiding decision-making processes, managing crises, and developing new visions for their organizations. In doing so, they contribute substantially to sustaining organizational continuity and fostering improvement. However, whether the strength of this relationship remains consistent across different leadership styles is a matter open to debate. Within this context, the primary aim of this study is to examine, from a quantitative perspective, the relationship between organizational resilience and three leadership styles—transformational, transactional, and laissez-faire—introduced into the literature by Bernard M. Bass in the mid-1990s. The study focuses on the shipbuilding industry, where organizational resilience is treated as the dependent variable, while the three leadership styles are considered independent variables. Data collected from 162 survey responses were analyzed to explore the extent of the relationships among these variables. The findings indicate that organizational resilience is highly and positively associated with transformational leadership, moderately and positively associated with transactional leadership, and negatively associated with laissez-faire leadership. Furthermore, by examining the effects of leadership styles on the sub-dimensions of organizational resilience—robustness, agility, and integrity—the study reveals that transformational leadership is the most effective style in strengthening organizational resilience.