Hiperbolik ters problemler için katsayı analizleri
Coefficient analysis for hyperbolic inverse problems
  1. Tez No: 1016573
  2. Yazar: AKBALA YERNAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM BAĞLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, zamana bağlı ters katsayılı doğrusal olmayan hiperbolik ve pseudo-hiperbolik denklemler ele alınmıştır. Ters problemlerin analitik çözümleri, başlangıç koşullarıyla birlikte periyodik sınır koşulları altında Fourier yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Ters katsayının belirlenmesi için ek koşul getirilmiş ve bu koşul kullanılarak ters katsayı bulunmuştur. Çözümlerin varlığı, tekliği, yakınsaklığı ve kararlılığı Picard ardışık yaklaşıklık yöntemiyle ispatlanmıştır. Ayrıca, sayısal çözümü için sonlu farklar yöntemi kullanılmıştır. Son olarak, hiperbolik ve pseudo-hiperbolik problemler arasındaki bağlantılar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nonlinear hyperbolic and pseudo-hyperbolic equations with time-dependent inverse coefficients are considered. The analytical solutions of the inverse problems are obtained using the Fourier method under periodic boundary conditions together with the initial conditions. The inverse coefficient is identified using an over-determination condition. Using the Picard successive approximation method, the existence, uniqueness, convergence, and stability of the obtained solutions are proved. Furthermore, the finite difference method is employed to obtain numerical solutions. Finally, the relationships between hyperbolic and pseudo-hyperbolic problems are investigated.