Hiperbolik tip denkleler için bazı direk ve ters problemler ve onların uygulamaları
Some direct and inverse problems for hyperbolic type and their applications
- Tez No: 140008
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AMİROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bilim Uzmanlığı Tezi HİPERBOLİK TİP DENKLEM İÇİN BAZI DİREK VE TERS PROBLEMLER VİZONLARIN UYGULAMALARI Selcen ZORLU Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Arif AMİROV Haziran 2003, 66 sayfa. Matematiksel fiziğin bir çok problemi kısmi türevli denklemlerle ifade edilir. Tezde, bu problemlerin hangi fiziki işlemleri tarif ettikleri verildikten sonra 2. dereceden kısmi türevli denklemlerin sınıflandırılmasından bahsedilmiş, Hadamard ve Tikhonov anlamında iyi konulmuş problemlerin tanımı verilmiştir. Hiperbolik tip denklemler, en çok titreşimle ilgili fiziki problemlerde karşımıza çıkar. Bu çalışmada dalga denklemi için bir karışık problemin Hadamard anlamında iyi konulmuş problem olduğu incelenmiştir. Ayrıca tezde ters problemin tanımı verilmiş ve matematiksel fiziğin ters problem örneklerinden bahsedilmiştir. Son olarak çalışmamızda bir hiperbolik tip denklem için bir katsayı bulma probleminin çözümünün tekliği gösterilmiştir. ıııÖZET (devam ediyor) Anahtar Kelimeler : Hiperbolik tip denklem, direk ve ters problemler Bilim Kodu : 403.06.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis SOME DIRECT AND TNVERSEPROBLEMS FOR THE HYPERBOLIC TYPE EQUATIONS AND THEIR APPLICATIONS Selcen ZORLU Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Mathematics Thesis Advisor: Prof. Dr. ArifAMffiOV June, 2003, 66 pages Many problems of mathematical physics lead to partial differential equations. In the thesis, after giving the physical processes that describes these problems, classification of partial differential equations of the second order is mentioned and the definitions of well posedness in the sense of Hadamard and Tikhonov are given. Hyperbolic equations occur most frequently in physical problems connected with vibration process. In this work, well posedness of a. mixed problem for the wave equation İs examined.ABSTRACT (continued) In the thesis, also the definition of the inverse problem is given and some examples of inverse problems of mathematical physics are mentioned. Finally, the uniqueness of the solution of a problem of determining an unknown coefficient for a hyperbolic type equation is shown. Anahtar Kelimeler : Hyperbolic type equations, direct and inverse problems Science Code : 403.06.0 1 VI