ADAS testleri için çok oyunculu simülasyon tabanlı doğrulama sistemi ve homologasyon senaryolarının otomatikleştirilmesi
Multiplayer simulation based verification system for ADAS testing and automation of homologation scenarios
- Tez No: 1016576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri (ADAS), modern araçlarda trafik güvenliğini artırmaya yönelik kritik fonksiyonları içermektedir. Bu sistemlerin doğrulanması, yalnızca algoritma performansının değil; araç dinamiği, sensör algılaması, çevresel koşullar ve insan sürücü davranışlarının birlikte değerlendirilmesini gerektirmektedir. Mevcut doğrulama yaklaşımları çoğunlukla deterministik senaryo bazlı testlerle sınırlı kalmakta ve gerçek trafik ortamında ortaya çıkan insan kaynaklı belirsizlikleri yeterince temsil edememektedir. Bu tez çalışmasında, ADAS fonksiyonlarının doğrulanmasına yönelik olarak çok oyunculu, gerçek zamanlı ve oyun motoru tabanlı bir simülasyon platformu geliştirilmiştir. Platform; gerçek araç testleri ile kalibre edilmiş bir araç dinamik modeli, parametrik sensör yapısı, otomatik test yürütme altyapısı ve çoklu kullanıcı etkileşimini destekleyen bir trafik ortamından oluşmaktadır. Geliştirilen sistem içerisinde, regülasyonlarda tanımlı standart test senaryoları, insan sürücü ve yaya davranışlarını içeren dinamik senaryolar aynı ortamda yürütülebilmektedir. Çalışma kapsamında Otomatik Acil Frenleme (AEB), Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Şerit Terk Önleme (ELK) ve Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSD) fonksiyonları; farklı yol geometrileri, çevresel koşullar ve insan faktörü parametreleri altında değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ADAS performansının yalnızca senaryo parametrelerine değil, sürücü davranışının başlangıç koşullarına da doğrudan bağlı olduğunu göstermiştir. Özellikle çok oyunculu senaryolarda, insan faktörünün müdahale zamanlaması ve güvenlik çıktıları üzerinde belirleyici rol oynadığı ortaya konmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, deterministik senaryo bazlı doğrulama yaklaşımlarını insan davranışı ile zenginleştiren çok oyunculu simülasyon mimarisinin, ADAS doğrulama süreçlerinde yüksek katma değer sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Advanced Driver Assistance Systems (ADAS) comprise critical functions aimed at improving traffic safety in modern vehicles. The verification of these systems requires not only the evaluation of algorithmic performance, but also the joint consideration of vehicle dynamics, sensor perception, environmental conditions, and human driver behavior. Existing verification approaches are predominantly limited to deterministic scenario-based tests and are therefore insufficient in representing human-induced uncertainties encountered in real traffic environments. In this thesis, a multiplayer, real-time, game engine–based simulation platform is developed for the verification of ADAS functions. The platform consists of a vehicle dynamics model calibrated using real vehicle test data, a parametric sensor architecture, an automated test execution framework, and a traffic environment that supports multi-user interaction. Within the developed system, both standard test scenarios defined by regulations and dynamic scenarios involving human drivers and vulnerable road users can be executed in the same simulation environment. Within the scope of the study, Automatic Emergency Braking (AEB), Adaptive Cruise Control (ACC), Emergency Lane Keeping (ELK), and Blind Spot Detection (BSD) functions are evaluated under varying road geometries, environmental conditions, and human factor parameters. The results demonstrate that ADAS performance is not solely dependent on scenario parameters but is also directly influenced by the initial conditions shaped by driver behavior. In particular, multiplayer scenarios reveal that human factors play a decisive role in intervention timing and overall safety outcomes. In conclusion, this study shows that a multiplayer simulation architecture, which enriches deterministic scenario-based verification approaches with human behavior, provides significant added value for ADAS verification processes.