Dynamic characterization of unbalanced loads in front-loading washing machines
Önden yüklemeli çamaşır makinelerinde dengesiz yüklerin dinamik davranış analizi ve karakterizasyonu
- Tez No: 1016577
- Danışmanlar: DOÇ. POLAT ŞENDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Önden yüklemeli çamaşır makinelerinde dengesiz çamaşır dağılımı, özellikle tambur devri rezonans bölgelerinden geçerken şiddetli dinamik tepkileri tetikleyebilir. Bu etkiler arasında yüksek genlikli titreşimler, karmaşık hareketlere bağlı sistemin zorlanması, ve yükselen gürültü seviyeleri yer almaktadır. Bu tez; çoklu cisim dinamiği modellemesi, deneysel modal analiz ve operasyonel ölçümleri entegre eden, fizik tabanlı bir dengesiz yük tespit çerçevesi sunmaktadır. Doğrulanmış bir hesaplamalı model, kontrollü dengesizlik koşulları altında rezonansa duyarlı davranışları karakterize etmek için kullanılırken, gerçek çamaşır tepkileri kalibre edilmiş referans durumlarla eşleştirilmiştir. Ardından, deplasman sinyallerinden dengesiz yük özelliklerini doğrudan çıkarabilmek için hibrit bir CNN-BiLSTM modeli geliştirilmiştir. Nihayetinde bu yaklaşım, hem dengesiz yük miktarını hem de bu dengesiz yükün tambur içindeki konumunu tahmin etmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Uneven laundry distribution in front-loading washing machines can trigger severe dynamic responses, especially as drum speed traverses resonance regions. These effects include high-amplitude vibrations, complex motion patterns, elevated forces on critical components, and increased noise. This thesis presents a physics-guided framework for unbalanced-load detection that integrates multibody dynamic modelling, experimental modal analysis, and operational measurements. A validated computational model is used to characterise resonance-sensitive behaviour under controlled unbalance, while real laundry responses are mapped to calibrated reference cases. A hybrid CNN-BiLSTM model is then developed to infer unbalanced load characteristics directly from displacement signals. Ultimately, the approach aimed to estimate both the unbalanced mass and its location within the drum.