Nano karbon noktaları uygulamalarının ekşi kara ve gök üzüm (vitis vinifera L.) çeşitlerinde kuru üzüm verim ve kalitesine etkileri
Effects of nano carbon dots applications on dried grape yield and quality in ekşi kara and gök üzüm (vitis vinifera L.)
- Tez No: 1016587
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Kuru üzümün kalite bileşenlerini ve verimini iyileştirmek, araştırmacıların sürekli odak noktası olmuştur. Kuru üzüm üretiminde verim ve kaliteyi iyileştirmeyi amaçlayan önceki çalışmalar, öncelikle hasat edilen ürünün işlenmesine odaklanmıştır. Bu çalışmada, Ekşi Kara (geleneksel, güneşte kurutulmuş) ve Gök Üzüm (sıcak daldırma çözeltisine daldırıldıktan sonra gölgede kurutulmuş) çeşitlerinden elde edilen kuru üzümlerin salkım ve tane özelliklerine, üzümlerin gelişim ve olgunlaşma aşamalarında 0.10 – 0.25 g L-1 N-GQDs'nin dört tekrarlı uygulamasının etkileri değerlendirilmiştir. Uygulamaların etkileri, salkım ve tane boyutu, tane hacmi, kabuk kalınlığı, °Brix, pH, titre edilebilir asitlik (TA), toplam fenolik madde içeriği (TPC), antioksidan aktivite (AA), renk, tane saptan kopma direnci, tane kabuk yırtılma direnci, tane hacmi ve kuru üzüm verimi analiz edilerek değerlendirilmiştir. Tüm tanımlayıcı analizler için, R Studio'da bulunan istatistiksel paketler kullanılarak varyans analizi (ANOVA), Tukey testi ve post-hoc analiz yapılmıştır. Değişkenler arasındaki korelasyonları daha iyi anlamak ve göstermek için ggplot2 paketi ile Temel Bileşen Analizi (PCA) ve Pheatmap paketi tarafından oluşturulan ısı haritası kullanılmıştır. N-GQDs uygulamaları, incelenen tüm parametrelerde önemli değişikliklere neden olmuştur. Genetik farklılıklar, uygulamaların etkinliğinde anlamlı bulunmuştur. Tüm biplotlarda, birinci temel bileşen (Dim1) ve ikinci temel bileşen (Dim2) tarafından açıklanan varyans yüzdeleri sırasıyla %62.4 ve %23.9 olarak hesaplanmıştır. Daha yüksek besin değerine sahip daha kaliteli kuru üzüm üretmek için, üzüm büyüme mevsimi boyunca tekrarlanan N-GQDs uygulamaları, üreticilere artan verim ve tüketicilere iyileştirilmiş AA ve TPC içeriğine sahip ürünler sağlayabilir. Sonuç olarak, farklı ekolojilerde yetiştirilen kuru üzüm çeşitleri için bu çalışmada iyi sonuçlar veren 0.10 ve 0.25 g L-1 N-GQDs konsantrasyonları başlangıç uygulamaları olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Improving the quality components and yield of raisins has been a constant focus of researchers. Previous studies aimed at improving yield and quality in raisin production have primarily focused on processing the harvested product. In this study, the effects of four repeated treatments of 0.10 - 0.25 g L-1 N-GQDs during the development and ripening stages of grapes were evaluated on the bunch and berry characteristics of raisins produced using traditional drying techniques from the cv. Ekşi Kara (traditional, sun-dried) and the cv. Gök Üzüm (shade-dried after dipping in a hot dipping solution). The effects of the treatments were evaluated by analysing cluster and berry size, berry volume, skin thickness, °Brix, pH, Titratable acidity (TA), Total phenolic content (TPC), Antioxidant activity (AA), color, pedicel separation force, skin deformation force, berry volume and raisin yield raisins. For all descriptive analyses, analysis of variance (ANOVA), Tukey test, and post-hoc analysis were performed using statistical packages available in R Studio. Principal Component Analysis (PCA) with the ggplot2 package and heatmap generated by the Pheatmap package were used to better understand and demonstrate correlations between variables. N-GQDs treatments resulted in significant changes in all parameters examined. Genetic differences were significant in the efficacy of the treatments. In all biplots, the percentages of variance explained by the first principal component (Dim1) and the second principal component (Dim2) were calculated as %62.4 and %23.9, respectively. To produce higher quality raisins with higher nutritional value, repeated N-GQDs treatments during the grape growth season can provide to producers with increased yields and to consumers with products containing improved AA and TPC content. In conclusion, for raisin cultivars grown in different ecologies, the 0.10 and 0.25 g L-1 N-GQDs concentrations that yielded good results in this study can be recommended as initial treatments.