Pazarlama amaçlı halkla ilişkiler uygulamalarında Aygaz örneği
Aygaz case study on marketing relations applications
- Tez No: 101659
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RÜVEYDA AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ PAZARLAMA AMAÇLI HALKLA İLİŞKİLER UYGULAMALARINDA AYGAZ ÖRNEĞİ Levent ÖZKOÇAK iletişim Sanatları Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2001 Danışman: Doç. Dr. Rüveyde AKYÜREK Günümüz modern kurum ve kuruluşları için hayati önem taşıyan işletme fonksiyonlarından biri pazarlamadır. Günümüzde bu fonksiyonun sağlıklı bir şekilde çalışması için tüm iletişim araçları seferber edilmiştir. İki yönlü iletişim olan halkla ilişkiler kavramı, pazarlamaya verdiği destekle pazarlama hedeflerine ulaşma çabasındadır. Bütünleşik pazarlama iletişimi çerçevesinde iletilen mesajların tutarlılığını da göz önünde bulunduran halkla ilişkiler, hedeflerine planlamaya dayalı stratejiler geliştirerek ulaşmaktadır. Bu çalışmada halkla ilişkiler stratejilerinin belirlenmesindeki planlama süreci incelenmekte, uyguladığı taktikler örneklerle gösterilmektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre iletişim çabalarının çok geniş bir yelpazeye dayandığı ülkelerden alınan örnek halkla ilişkiler çalışmalarının, ülkemizde çok az görüldüğünü saptamıştır. Çalışma, pazarlama amaçlı halkla ilişkiler çalışmalarının etkinliğini göstermekte, ülkemiz pazarlama stratejilerinde uygulandığı taktirde pazarlamacılara yeni ufuklar açmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT AYGAZ CASE STUDY ON MARKETİNG PUBLİC RELATIONS APPLİCATİONS Levent Özkoçak Communication Arts Major Anadolu University Institute of Social Sciences, April, 2001 Advisor: Assoc. Prof Rüveyde Akyürek Marketing is the one of the most important function for the foundations and/or coperations. All communication tools had been mobilized to work carefully considered for this function. Public relations concept which has teo- way communication function, straims to reach marketing targets and objectives with giving support to this management function. Public relations reachs marketing objectives with strategies with planning to considering the message consistent in integrated marketing communication concept. This thesis studies planning process in determination strategies and shows the tactics with case studies. But most of the cases had been taken from countries which are used these tactics, show that applications of these tactics is not enough to emphasize impact of marketing public relations. This study aims to proving impact of marketing public relations and giving new ideas to modern marketers in market place.