Mevduat sigorta sisteminin Dünya ve Türkiye'deki uygulamaları
Applications of deposit insurance system all over the world and Turkey
- Tez No: 101660
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ MEVDUAT SİGORTA SİSTEMİNİN DÜNYA VE TÜRKİYE'DEKİ UYGULAMALARI Elvan AYTEKİN DUER işletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2001 Danışman: Prof. Dr. Semih BÜKER Ekonomik her alanda olduğu gibi finansal sistemde de güven unsurunun büyük önemi vardır. Bu nedenle bugüne kadar bu konuyla ilgili pek çok düzenlemeler yapılmıştır. Finansal sistemde, güven ve istikrar ortamının sağlanması amacıyla getirilen düzenlemeler içerisinde yer alan mevduat sigorta sistemi bu uygulamalara en güzel örnektir. Mevduat sigortası uygulaması, mevduatın korunması konusunda oluşturulan kurumların en etkili ve en gelişmişidir. Mevduat sigorta sistemi, her ülkenin ekonomik koşullarına ve finansal sisteminin gelişmişlik düzeyine bağlı olarak farklı uygulama alanları bulmuştur. Türkiye'de 1983 yılından beri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu faaliyetlerini sürdürmektedir. 1999 yılı sonunda oluşturulan Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu ile Mevduat Sigorta Fonu özerk bir üst yönetim tarafından yönetilir hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; dünyadaki ve Türkiye'deki mevduat sigortası uygulamalarını inceleyerek, değişik mevduat sigortası sistemlerinin genel özelliklerini ortaya koymaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; mevduat sigorta sistemi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Sigortanın tanımı, gerekliliği, tarihçesi,sigortaya yöneltilen eleştiriler, sigortanın fiyatlandırılması gibi konulara değinilmiştir. İkinci bölümde; çeşitli ülkelerde görülen mevduat sigorta sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; Türkiye'de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen bankaların finansal tablolar analizi yapılmıştır. Bu analiz ile banka denetimlerinin ekonomik sistemin sağlıklı işlemesi açısından önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Trust element takes place big important role in the financial system like every steeps of economic sektors. For that reason, so many regulations have been done related with this issve. Deposit insurance system is the most beautiful sample for financial regulations. Also this aimed provide reliable and stabilization in the financial systems. Deposit insurance, application is the most effective and most advanced organization which abaut protection of the deposits. Deposit insurance system has been reaching different application areas according to every country's economic conditions and developing level of financial system. In Turkey, Deposit Insurance Fund (TMSF) has been maintaining since 1983. At the end of the 1999, Deposit insurance system managed by the autonomous upper authority with Banking Regulation and Supervision Authority (BDDK). The purpose of this study is examine to deposit insurance systems all over the world and Turkey and try to find general characteristics of different deposit insurance systems. This study exists from three chapters. In the first chapter; generally make a point of deposit insurance system, insurance's definition applying causes, history and critics. In the second chapter, there are some informations abaut various Countries deposit insurance systems. In the final chapter, there is an analyze of the financial schemes of Turkish Banks which are transfered to the deposit insurance system. With this analysis, accurance healthy controls importance has been emphasizing banking system.