The factors impact consumers from different cultures in social media marketing practices: A study on Thailand and Turkey
Sosyal medya pazarlama uygulamalarında farlı kültürden gelen tüketicileri etkileyen faktörler: Tayland ve Türkiye üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 493032
  2. Yazar: NATTANAN PANKROBKAEW
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda sosyal medya kullanımı ciddi bir şekilde artış göstermektedir. Sosyal medyanın temel amaçlarından biri insanlar arası iletişimi sağlamak ve ağı oluşturmak. Ticari boyuttan ele alırsak sosyal medya kullanımı şirketlerin kazancını arttırmak amaçlı halkla ilişkiler ve ürün tanıtımın da önemli rol oynamaktadır. Tüketici sosyal medya üzerinden kendini ilgilendiren ürünü, yeni malları ve onların tanıtımını aynı zamanda kampanyaları da takip edebilir. İnternet üzerinden tüketicinin istediğine kolayca erişilebilmesi ve bir tıkla istediğine elde edilebilmesi online alışveriş yapanları sayısını artırmakta. Ayrıca tüketicinin istediği ürünü arama, kontrol etme ve fiyat karşılaştırma imkanını sağlamaktadır. Tüketiciyi cesbeden indirimler ve kampanyalar da online sunulmakta. Son on yıl içerisinde özellikle sosyal medya alanında sade ve sabit web sayfalardan gelişmiş, sanal alanda daha çok imkan sağlayan sayfalarda dönüşmüştür. Bu gelişmeler tüketicinin ürünü satın almasına daha çok teşvik etmiştir. Bu araştırmanın temel amacı farklı kültürlerden gelen tüketicilerin üzerinde sosyal medya pazarlama uygulamalarının ne kadar etkiye sahip olduğu ve bu etki faktörlerini araştırmaktır. Bu yazı Tayland ve Türkiye'den sosyal medya hakkındaki nicel metotlarla toplanan verilere dayanacaktır. Araştırma anketinin dağıtımı elektronik ve kağıt halinde yapılmıştır. Örneklem olarak hedef kitle Tayland ve Türkiye'den seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The usage of social media is increasing drastically. Surely one of the main purposes of social media is to connect people and create networks. However, on a business perspective, the use of social media helps to raise companies' profiles and creates opportunities to publicize their products and achieve more profits. For customers, they can follow a company's new products, contents, interesting promotions and premiums offered online. The trend of online shopping tend to be increased because it becomes more convenient, everything is accessible in just few clicks. It also allows customers to easily search for the products that they want to purchase, check, and compare the prices. Furthermore, many attractive deals and discounts are offered online. For more than a decade, there has been a shift from a static webpages to a virtual interaction platforms especially through social networks. This encourages the influence on the buying behavior of customers and the awareness of consumer towards products. The main purpose of this research is to understand the factors that have an influence on consumers from different cultures in Social Media Marketing Practices. The research of this paper is based on quantitative methodology to collect the data from social media users from Thailand and Turkey. The set of questionnaires that developed for this study was distributed as an online and paper form. Target groups were populations who live in Thailand and Turkey.