Çift-çift polonyum izotoplarının nükleer yapısal davranışlarının etkileşen bozon modeli-1 ile sistematik olarak incelenmesi
Systematic investigation of the nuclear structural behavior of even-even polonium isotopes within the interacting boson model-1
- Tez No: 1016592
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BÖYÜKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Z = 82 kapalı proton kabuğuna komşu ve N > 126 nötron sayısına sahip çift-çift Polonyum (Po) izotoplarının nükleer yapı özellikleri Etkileşen Bozon Modeli-1 (IBM-1) çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada çift-çift 190,192,194,496,198,200,202,204,206,208,212,214,216,218Po izotopları ele alınmıştır. Bu izotopların düşük enerjili uyarılmış durumlarına ait olan enerji seviyeleri sistematik olarak hesaplanmıştır.Hesaplamalarda IBM-1 Hamiltonyeni kullanılarak izotop zinciri boyunca model parametrelerinin evrimi araştırılmış, elde edilen enerji spektrumları deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. İzotopların kolektif davranışlarını ve olası dinamik simetri yapılarını belirlemek amacıyla karakteristik enerji oranları ile temel durum bandına ait (RL) oranları analiz edilmiştir. Bu oranlar yardımıyla çekirdeklerin küresel, deforme veya geçişli yapı özellikleri değerlendirilmiştir. Ayrıca bu izotopların elektromanyetik geçiş olasılıklarından B(E2) değerleri de hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, incelenen Po izotoplarının kapalı kabuğa yakın olmalarına rağmen kolektif etkiler sergilediğini ve izotop zinciri boyunca nükleer yapı özelliklerinde belirgin bir evrim bulunduğunu göstermektedir. Teorik hesaplamalar ile mevcut deneysel veriler arasında genel olarak iyi bir uyum elde edilmiş, IBM-1 modelinin N > 126 bölgesindeki ağır çekirdeklerin nükleer yapısını tanımlamada etkin bir yaklaşım sunduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma, Polonyum izotoplarının nükleer yapı özelliklerine ilişkin mevcut literatüre katkı sağlamanın yanı sıra, kapalı kabuk çevresindeki kolektif hareketlerin anlaşılmasına da ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the nuclear structure properties of even–even Polonium (Po) isotopes located near the Z = 82 closed proton shell and having neutron numbers N > 126 are investigated in detail within the framework of the Interacting Boson Model-1 (IBM-1). The study focuses on the even–even 190,192,194,196,198,200,202,204,206,208,212,214,216,218Po isotopes. The low-lying excited energy levels of these isotopes are systematically calculated. In the calculations, the IBM-1 Hamiltonian is employed to examine the evolution of model parameters along the isotopic chain, and the resulting theoretical energy spectra are compared with available experimental data. To determine the collective behavior and possible dynamical symmetry characteristics of the isotopes, characteristic energy ratios and the (RL) ratios of the ground-state band are analyzed. These ratios are used to assess whether the nuclei exhibit spherical, deformed, or transitional structural features. In addition, B(E2) values of the electromagnetic transition probabilities for these isotopes are also calculated. The results obtained indicate that, despite being located close to a closed proton shell, the investigated Po isotopes exhibit pronounced collective effects and showed a clear evolution of nuclear structure properties along the isotopic chain. A generally good agreement is achieved between the theoretical calculations and the available experimental data, demonstrating that the IBM-1 model provides an effective theoretical approach for describing the nuclear structure of heavy nuclei in the N > 126 region. This study contributes to the existing literature on the nuclear structure of Polonium isotopes and provides further insight into collective motions in nuclei near closed shells.