Kokristalizasyon yöntemi kullanılarak nitrotriazolon (NTO) enerjik maddesi ile yeni kokristal enerjik maddelerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of novel cocrystal energetic materials of nitrotriazolones (NTO) with the cocrystallization methods
  1. Tez No: 1016619
  2. Yazar: SİNECAN İREM BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Enerjik madde olan 3-nitro-1,2,4-triazol-5-on (NTO) bileşiğinin aday olarak seçilen düzlemsel heteroaromatik bileşiklerle kokristallenme davranışı, moleküler etkileşimleri ve termal kararlılık üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla incelenmiştir. NTO, polar protik çözücülerde belirli mol oranda 1-H-1,2,4-triazol, 4-amino-1,2,4-triazol, 3-aminopirazol imidazol, 3-metilpiridin ve 3,5-dimetilpiridin ile kokristallendirilmiştir. Elde edilen kristal yapılar, tek kristal X-ışını kırınımı (SCXRD), nükleer manyetik rezonans (NMR) spektroskopisi ve kızılötesi (IR) spektroskopisi teknikleri ile analiz edilmiştir. Termogravimetrik analiz (TG), patlayıcı özellikler üzerindeki etkiyi değerlendirmek için kullanılmıştır. SCXRD verileri, kokristallerin saf bileşenlerin aksine benzersiz kafes yapıları sergilediğini ve NTO ile kokristal oluşturucular arasında dikkate değer moleküller arası etkileşimler olduğunu göstermiştir. Yapısal analiz, düzlemsel NTO moleküllerinin, 1-H-1,2,4-triazol, 4-amino-1,2,4-triazol, 3-aminopirazol, imidazol, 3-metilpiridin ve 3,5-dimetilpiridinin düzlemsel konfigürasyonlarına paralel katmanlar halinde istiflendiğini ortaya koymuştur. Kokristal oluşumunda 1-H-1,2,4-triazol, 4-amino-1,2,4-triazol, 3-aminopirazol, imidazol ve 3-metilpiridin bileşikleri ile beklenen π–π etkileşimleri yerine, moleküler halkalar arasındaki güçlü hidrojen bağlarının birincil itici güç olarak görev yaptığı gözlemlenmiştir. 3,5-dimetilpiridin ile elde edilen kokristal yapısında ise π–π etkileşimleri ve hidrojen bağlarının varlığı tespit edilmiştir. Termogravimetrik analiz, kokristallerin NTO'nun erime noktasına yakın bir yerde parçalandığını, ardından ayrıştığını ve iki farklı maddeye özgü termal davranış sergilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The cocrystallization behavior of the energetic compound 3-nitro-1,2,4-triazol-5-one (NTO) with selected planar heteroaromatic compounds was investigated to evaluate its molecular interactions and its effect on thermal stability. NTO was cocrystallized in polar protic solvents with specific molar ratios of 1H-1,2,4-triazole, 4-amino-1,2,4-triazole, 3-aminopyrazole imidazole, 3-methylpyridine, and 3,5-dimethylpyridine. The resulting crystal structures were analyzed using single-crystal X-ray diffraction, nuclear magnetic resonance (NMR) spectroscopy, and infrared (IR) spectroscopy techniques. Thermogravimetric analysis (TG) was used to evaluate the effect on explosive properties. Single-crystal X-ray diffraction (SCXRD) data show that the cocrystals exhibit unique lattice structures in contrast to the pure components and that there are significant intermolecular interactions between NTO and the cocrystal formers. Structural analysis reveals that planar NTO molecules are stacked in parallel layers to the planar configurations of 1H-1,2,4-triazole, 4-amino-1,2,4-triazole, 3-aminopyrazole, imidazole, 3-methylpyridine, and 3,5-dimethylpyridine. Evaluations show that, with 1H-1,2,4-triazole, 4-amino-1,2,4-triazole, 3-aminopyrazole, imidazole, and 3-methylpyridine, strong hydrogen bonds between molecular rings act as the primary driving force for cocrystal formation, rather than the expected π–π interactions. In the cocrystal structure obtained with 3,5-dimethylpyridine, the presence of π–π interactions and hydrogen bonds was detected. Thermogravimetric analysis reveals that the cocrystals disintegrate near the melting point of NTO, then decompose, exhibiting thermal behavior specific to two different substances.