Büküm merkezi tezgahlarında baskı grubunun mühendislik tasarımı ve analizi
Engineering design and analysis of the pressure group in bending center machines
  1. Tez No: 1016641
  2. Yazar: SELÇUK ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, büküm merkezi tezgâhlarında yer alan baskı grubu ve bükücü grubun tahrik mekanizmalarının mühendislik tasarımı ve hesaplamaları ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, sac metal şekillendirme sürecinde hassasiyet, enerji verimliliği ve üretim hızı gibi kriterler doğrultusunda mekanik tasarımı optimize etmektir. Literatürde tanımlanmış olan farklı tahrik sistemleri analiz edilmiş ve servo motor destekli hibrit yapıların performans açısından üstünlükleri ortaya konmuştur. Ardından CAD tabanlı modeller geliştirilmiş, bu modeller sonlu elemanlar yöntemiyle doğrulanmış ve sistemin dinamik davranışı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the design and multi-objective optimization of the drive mechanisms for the clamping and bending units in panel bending machines. The main aim is to enhance mechanical performance in terms of precision, energy efficiency, and production speed during sheet metal forming. Various drive systems reported in the literature were evaluated, and hybrid mechanisms powered by servo motors were identified as the most advantageous. CAD-based models were developed, validated through finite element analysis, and assessed in terms of dynamic behavior.