İlahi formunun değerler eğitimindeki yeri
The place of turkish religious form of ilahi in values education
- Tez No: 1016666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
Özet
İlâhî formu, Türk Dînî Mûsikîsinin önemli türlerinden biri olup dinî ve tasavvufî duyguların estetik bir biçimde ifade edilmesini sağlayan bestelenmiş şiirler arasında yer almaktadır. Tarih boyunca yalnızca bir mûsikî formu olarak değil, aynı zamanda dinî, ahlâkî ve manevî değerlerin bireylere aktarılmasında etkili bir araç olarak işlev görmüştür. Bu araştırmanın konusu, ilâhî formunun değerler eğitimindeki yerinin incelenmesidir. Çalışma, ilâhîlerin güfte, melodi, icra ve icra ortamları bağlamında değerler eğitimiyle ilişkisini ele alması bakımından önem taşımaktadır. Araştırmanın amacı, ilâhî formunun değerler eğitimine katkısını ortaya koymak ve bu formun değerlerin aktarılması ile içselleştirilmesindeki işlevini değerlendirmektir. Bu doğrultuda ilâhî formunun tarihsel gelişimi, Türk dinî mûsikîsi içerisindeki yeri ile değer ve değerler eğitimi kavramları incelenmiş; farklı dönemlere ait seçilmiş ilâhîler güfte ve mana prozodisi açısından değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine göre yürütülmüştür. Verilerin toplanması ve değerlendirilmesinde literatür taraması, doküman analizi ve içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ilahi form is one of the significant genres of Turkish Religious Music, comprising composed poems that aesthetically express religious and mystical sentiments. Throughout history, it has functioned not only as a musical form but also as an effective vehicle for transmitting religious, moral, and spiritual values to individuals. The subject of this study is the examination of the role of the ilahi form in values education. The study is significant as it addresses the relationship between values education and ilahis within the context of their lyrics, melodies, performance practices, and performance environments. The aim of the research is to reveal the contribution of the ilahi form to values education and to evaluate its function in the transmission and internalization of values. In this regard, the historical development of the ilahi form, its place within Turkish religious music, and the concepts of value and values education were examined; furthermore, selected ilahis from different periods were analyzed in terms of lyrics and semantic prosody. The research was conducted using the case study design, one of the qualitative research methods. Literature review, document analysis, and content analysis techniques were employed for data collection and evaluation.