Yoğun yerleşim stresine maruz kalan bıldırcınlarda (Coturnix coturnix japonica) rasyona ilave edilen hayıt (Vitex agnus- castus l.) tohumu uçucu yağının performans, karkas ve bazı antioksidan parametrelere etkisi
Effect of chasteberry (Vitex agnus-castus L.) seed essential oil added to the diet on performance, carcass and some antioxidant parameters in quail (Coturnix coturnix japonica) exposed to stocking density stress
- Tez No: 1016668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma; yoğun yerleşim stresine maruz kalan bıldırcınlarda rasyona ilave edilen Hayıt (Vitex agnus-castus L.) tohumu uçucu (HUY) yağının performans, karkas ve bazı antioksidan parametrelere etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneme, 8 günlük 252 adet karışık cinsiyetli Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) ile yürütülmüştür. Deneme; normal yerleşim sıklığında (160 cm2/hayvan) katkısız rasyonla beslenen kontrol grubu (K), yoğun yerleşim sıklığında (80 cm2/hayvan) katkısız rasyonla beslenen grup (Y) ve yoğun yerleşim sıklığında üç farklı dozda (150, 300 ve 450 mg/kg) HUY ilave edilen rasyonla beslenen gruplar (Y150, Y300, Y450) olmak üzere 5 grupta dizayn edilmiştir. Her bir deneme grubu 5 tekrarlı oluşturulmuştur. Normal yerleşim sıklığında her alt gruba 7, yoğun yerleşim sıklığında her alt gruba 14 bıldırcın yerleştirilmiştir. 35 gün sürdürülen deneme boyunca, yem ve su ad-libitum olarak verilmiştir. Denemede; canlı ağırlık (CA), canlı ağırlık artışı (CAA), yem tüketimi (YT) ve yemden yararlanma oranı (YYO) haftalık belirlenmiştir. Deneme sonunda kesilen hayvanlarda, sıcak-soğuk karkas parametreleri ve bazı kan parametreleri; malondialdehit (MDA), süperoksitdismutaz (SOD), kortikosteron, total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS), glikoz, ürik asit, trigliserit, total kolesterol tespit edilmiştir. Denemeden elde edilen verilerde; CA ve CAA bakımından gruplar arasında istatistiksel fark gözlenmemiştir. Yem tüketiminin Y300 grubunda kontrole kıyasla düştüğü tespit edilmiştir. YYO bakımından gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Sıcak ve soğuk karkas parametreleri değerlendirildiğinde de gruplar arasında oluşan farklar istatistiksel olarak anlamlı kaydedilmemiştir. Kan parametrelerinde de yine; glikoz, TAS, TOS, SOD ve kortikosteron seviyeleri bakımından istatistiksel fark bulunmamıştır. Fakat; total kolesterol seviyesinin Y300 grubunda kontrole kıyasla arttığı, trigliserid konsantrasyonunun Y ve Y150 gruplarında arttığı, Y300, Y450 gruplarında ise azaldığı, ürik asit konsantrasyonunun da tüm muamele gruplarında kontrole kıyasla arttığı kaydedilmiştir. Bulgular bir bütün olarak değerlendirildiğinde, performans bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmasa da, rasyona ilave edilen hayıtın yoğun yerleşime bağlı stres oluşumunun önlenmesinde kontrole yakın sonuçlar verebileceği düşünülmüştür. Aynı durum karkas parametreleri için de söylenebilir. Kan parametrelerinden trigliserid konsantrasyonunun; orta ve yüksek dozda hayıt ilave edilen gruplarda azaldığı gözlenmiştir. Sonuç olarak performans ve kan parametreleri göz önüne alınarak incelendiğinde; yoğun yerleşim sıklığının bıldırcınlarda olumsuz etkiler yarattığı, düşük dozdaki (150 mg/kg) hayıt tohumu uçucu yağının ise bu olumsuzlukları azaltma eğiliminde olduğu görülmüştür. İleride konu ile ilgili yapılacak yeni çalışmalarda kanatlılarda stres yönetimi için rasyonlarda hayıt tohumu uçucu yağı kullanımında, sunulan çalışmadan daha düşük dozların denenerek araştırılmasının faydalı olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of adding Chasteberry (Vitex agnus-castus L.) seed volatile oil (CO) to the diet on performance, carcass characteristics and certain antioxidant parameters in quails exposed to high stocking density stress. The experiment was run with 252 mixed-sex Japanese quails (Coturnix coturnix japonica) 8-day old. The experiment was designed with five groups: a control group (C) fed an unsupplemented diet at normal stocking density (160 cm²/animal), a group (HD) fed an unsupplemented diet at high stocking density (80 cm²/animal), and three groups (HD150, HD300, and HD450) fed a diet supplemented with CO at three different doses (150, 300, and 450 mg/kg). Each experimental group consisted of 5 replicates. In the normal stocking density, 7 quails were placed in each replicate, and in the high stocking density, 14 quails were placed in each replicates. Throughout the 35-day experiment, feed and water were provided ad-libitum. In the experiment, body weight (BW), body weight gain (BWG), feed intake (FI), and feed conversion ratio (FCR) were measured weekly. At the end of the experiment, hot and cold carcass parameters and certain blood parameters—including malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), corticosterone, total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), glucose, uric acid, triglycerides, and total cholesterol—were measured in the slaughtered animals. In the data obtained from the experiment, no statistically significant differences were observed between the groups in terms of BW and BWG. It was found that FI decreased in the HD300 group compared to the control. No statistically significant difference was observed between the groups in terms of FCR. When the hot and cold carcass parameters were evaluated, the differences observed between the groups were recorded to be statistically insignificant. Similarly, no statistically significant differences were observed in blood parameters, including glucose, TAS, TOS, SOD, and corticosterone levels. However, it was found that total cholesterol levels were higher in the HD300 group compared to the control; triglyceride concentrations were higher in the HD and HD150 groups but lower in the HD300 and HD450 groups; and uric acid concentrations were higher in all treatment groups compared to the control. When the results were evaluated as a whole, although there was no statistically significant difference in performance between the groups, it was concluded that adding chasteberry to the diet could yield results similar to those of the control group in preventing stress associated with high stocking density. The situation is the same for carcass parameters. Among the blood parameters, a decrease in triglyceride concentration was observed in the groups supplemented with medium and high doses of chasteberry. In conclusion, when performance and blood parameters are considered together, it was observed that high stocking density has adverse effects on quails, while low-dose (150 mg/kg) chasteberry seed essential oil tends to mitigate these adverse effects. It has been concluded that in future studies on this topic, it may be beneficial to investigate the use of chasteberry seed essential oil in rations for stress management in poultry by testing doses lower than those used in the present study.