Sürücü seçiminin belirlenmesi ve önceliklendirilmesi: Askerî kurumlarda bulanık AHP uygulaması
Determining and prioritizing driver selection: A fuzzy AHP application in military institutions
- Tez No: 1016669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GÜROL KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Askerî ulaştırma faaliyetleri içerisinde insan faktörü, operasyonel başarı, güvenlik, çevresel koşullar ve performans unsurlarıyla birlikte değerlendirilmesi gereken çok boyutlu bir yapı olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle askerî sürücülerin seçim ve değerlendirme süreçlerinin bilimsel yöntemlerle ele alınması birçok açıdan önemli bir gereklilik hâline gelmiştir. Tezin amacı, askerî kurumlarda sürücü performansını etkileyen kriterleri belirleyerek bu kriterlerin önem düzeylerini ortaya koymaktır. Araştırmanın yönteminde öncelikle askerî sürücü performansına yönelik içerik analizi yapılarak ana ve alt kriterler belirlenmiştir. Belirlenen kriterlerin önem dereceleri ise Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (Bulanık AHP) yöntemi ile hesaplanmıştır. Bu kapsamda uzman değerlendirmeleri ikili karşılaştırmalar yoluyla analiz edilmiş ve kriter ağırlıkları sayısal olarak ortaya konulmuştur. Araştırma bulguları, sürüş yetkinliği, psikolojik dayanıklılık ve bilişsel-psikomotor kapasitenin askerî sürücü performansı üzerinde en etkili kriterler olduğunu göstermektedir. Araştırma, askerî sürücü seçim ve değerlendirme süreçlerinde daha objektif, sistematik ve ölçülebilir bir karar destek yapısının oluşturulmasına katkı sağlamakta ve gelecekte karar vericilere bilimsel temelli değerlendirme süreçleri açısından yol gösterici bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within military transportation activities, the human factor emerges as a multidimensional construct that must be evaluated in conjunction with operational success, safety, environmental conditions, and performance-related factors. Therefore, addressing the selection and evaluation processes of military drivers through scientific methods has become a significant necessity in many respects. The aim of this thesis is to identify the criteria affecting military driver performance and to determine the relative importance of these criteria. In the methodological framework of the study, a content analysis was first conducted to identify the main and sub-criteria related to military driver performance. Subsequently, the significance levels of the identified criteria were calculated using the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (Fuzzy AHP) method. Within this scope, expert evaluations were analyzed through pairwise comparisons, and the weights of the criteria were quantitatively determined. The findings of the study indicate that driving competence, psychological resilience, and cognitive-psychomotor capacity are the most influential criteria affecting military driver performance. The research contributes to the development of a more objective, systematic, and measurable decision-support framework for military driver selection and evaluation processes. Furthermore, it provides a scientifically grounded framework that can guide decision-makers in establishing evidence-based assessment procedures in future applications.