Ticaret yoğunluğunun analizi: Türkiye ve AB ülkeleri örneği
Analysis of trade intensity: The case of Türkiye and EU countries
- Tez No: 1016675
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MANGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) dış ticaret açısından birbirleri için önemli konumdadır. Zira coğrafi konumları sebebiyle AB ve Türkiye karşılıklı bağımlılık ilişkisi içerisinde birçok alanda ticaret yapmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ile AB üyesi ülkeler arasındaki ticari ilişkiler 2013-2020 dönemi kapsamında Ticaret Yoğunluk Endeksi (Trade Intensity Index- TII) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca resmi sitelerden alınan verilerle analiz yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'nin AB ülkeleri ile gerçekleştirdiği dış ticaretin yoğunluk düzeyini ortaya koymak ve söz konusu ticari ilişkilerin ekonomik entegrasyon açısından değerlendirilmesini sağlamaktır. Bu doğrultuda çalışmada ticaret yoğunluğu kavramı, endeksin kuramsal çerçevesi, ekonomik entegrasyon ile ilişkisi, rekabet göstergeleri ve dış ticaret performansına etkileri ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Ayrıca ihracatın ithalatı karşılama oranı, açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler endeksi (RCA), simetrik açıklanmış karşılaştırmalı üstünlük endeksi (RSCA), ihracat benzerlik endeksi (ESI), ticaret denge endeksi (TBI), net ihracat oranı (NXR) ve pazar payı endeksi gibi dış ticaret analizlerinde kullanılan temel göstergelere de yer verilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye ile Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin yoğunluğu 2013-2020 dönemi için Ticaret Yoğunluk Endeksi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin bazı AB ülkeleriyle küresel ortalamanın üzerinde güçlü ticari ilişkilere sahip olduğunu, bazı ülkelerle ise ticaret yoğunluğunun görece düşük seviyelerde kaldığını göstermektedir. Sonuçlar, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ticari entegrasyonunun ülkelere göre farklılık gösterdiğini ve dönem içerisinde çeşitli değişim eğilimleri sergilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye and European Union (EU) have significant importance for each other in terms of foreign trade. Due to their geographical locations, EU and Türkiye are inter-dependent and conduct trade in many areas. This study examine straderelations between Türkiy eand EU member states during 2013-2020 period using Trade Intensity Index (TII) method. Data from official web sites were also used for analysis. Main objective of this study is to reveal intensity level of Türkiye's foreign trade with EU countries and to evaluate these trade relations in terms of economic integration. Consequently, this study discusses concept of trade intensity, theoretical frame work of the index, its relationship with economic integration, competitiveness indicators and its effects on foreign trade performance in detail. Furthermore, key indicators used in foreign trade analysis, such as the export-to-import ratio, revealed comparative advantage index (RCA), symmetric revealed comparative advantage index (RSCA), export similarity index (ESI), trade balance index (TBI), net export ratio (NXR), and the market share index, areal so included. In this study, the trade intensity between Türkiye and the member states of the European Union was analyzed for the period 2013–2020 using the Trade Intensity Index (TII). The findings indicate that Türkiye maintains strong trade relations above the global average with some EU member states, while trade intensity remains relatively low with others. The results reveal that the level of Türkiye's trade integration with the European Union varies across countries and exhibits different trends throughout the period under examination.