Endülüs Arap şiirinde hiciv
Satury in Andalusian Arab poetry
  1. Tez No: 1016674
  2. Yazar: MUSTAFA KILGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Endülüs şiirinde hiciv; derin bir edebî dil ve zengin mecazlar kullanılarak toplumsal eleştiriyi ve mizahî unsurları harmanlar ve böylece dönemin sosyal ve siyasî meselelerine ışık tutar. Bu bağlamda şairler, toplumsal adaletsizlikleri, ahlakî çürümeleri ve iktidar eleştirilerini alaycı bir dille işler. Bu türdeki şiirler, halkın sorunlarını dile getirirken sert bir eleştiri ve mizah unsurları kullanarak okuyucuyu düşündürür. Hiciv, sadece bir eleştiri aracı değil, aynı zamanda toplumsal değişim için bir çağrı niteliği taşır. Dolayısıyla hiciv, sosyal, politik ve kültürel eleştirilerin ifade edildiği önemli bir türdür. Bu gelenek, hem halkın hem de yönetici sınıfın dikkatini çekmeyi hedeflerken aynı zamanda toplumsal bir bilinç oluşturmayı da amaçlamıştır. Bu bağlamda, Endülüs hiciv şiiri, dönemin toplumsal yapısını ve insan ilişkilerini anlamak için önemli bir kaynak niteliğindedir. Bu çalışma, Arap edebiyatında önemli bir şiir türü olan hiciv şiirini, Endülüs edebiyatı özelinde ele almakta ve hem teorik hem de tarihsel açıdan bir inceleme sunmaktadır. Çalışma, dört ana bölümden oluşmakta olup hicvin tanımı, kökeni ve edebî çerçevesi ele alınmış; hicvin ortaya çıkış nedenleri, toplumsal ve siyasî etkileri ile bireyden topluma, kabilelerden şehirlere kadar uzanan farklı hiciv türleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Diğer bölümlerde ise Endülüs edebiyatında şiirin doğuşu ve gelişimi, hiciv şiirinin ortaya çıkışına etki eden nedenler ve hiciv şiirinin türleri açıklanmıştır. Son bölümde ise Endülüs döneminin öne çıkan hiciv şairleri, bu türe ağırlık veren ile bu türü sınırlı olarak işleyen olmak üzere iki grupta incelenmiştir. Ayrıca şairlerin hayatlarına ve seçilmiş bazı hiciv örneklerine yer verilmiştir. Bu örnekler üzerinden hiciv anlayışları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Andalusian poetry, satire combines social critique and humor by employing a sophisticated literary language and rich metaphors, thereby shedding light on the social and political issues of the period. In this context, poets address social injustices, moral decay, and critiques of power with a tone of irony and wit. Such poems not only articulate the concerns of the public but also engage the reader through sharp criticism and humorous elements. Satire serves not merely as a tool of critique but also as a call for social change. Consequently, it constitutes an important genre for expressing social, political, and cultural criticism. This tradition aims to attract the attention of both the populace and the ruling class while fostering social awareness. In this regard, Andalusian satirical poetry serves as a valuable resource for understanding the social structure and interpersonal relations of the era. This study examines the genre of satirical poetry, which holds a significant place in Arabic literature, with a particular focus on Andalusian literature, offering both theoretical and historical insights. The work is organized into four main sections: the definition, origins, and literary framework of satire; the reasons for its emergence; and its social and political implications, along with a detailed analysis of various forms of satire ranging from the individual to the community and from tribes to cities. Subsequent sections address the emergence and development of poetry in Andalusia, the factors influencing the rise of satirical poetry, and its various subgenres. The final section examines prominent satirical poets of the Andalusian period, categorizing them into those who predominantly employed satire and those who did so to a limited extent. Additionally, the lives of these poets and selected examples of their satirical works are presented, through which their approaches to satire are analyzed.