Nedîm Muhammed: Hayatı ve şiiri
Nadim Mohammad: His life and poetry
  1. Tez No: 1016676
  2. Yazar: TAHİR KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, modern Suriye edebiyatının en müstesna ve muhalif figürlerinden biri olan Nedîm Muhammed'in (1908-1994) yaşamını ve şiir mirasını tematik, yapısal ve sanatsal açılardan kapsamlı bir biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Yalnızlık Şairi olarak nitelendirilen Nedîm Muhammed, gerek bohem yaşam tarzı gerekse yerleşik otoriteye karşı ödün vermeyen tavrıyla döneminin edebi atmosferinden belirgin bir şekilde ayrılmaktadır. Tezin birinci bölümünde, şairin Lazkiye'den Cenevre'ye uzanan eğitim süreci, maruz kaldığı sürgünler ve toplumdan izole yaşamı ele alınarak, bu biyografik unsurların şiirindeki yabancılaşma ve isyan temalarını nasıl beslediği analiz edilmiştir. İkinci bölümde, şiirlerdeki temel konular; benlik ve toplum çatışması, acı, ölüm, kadın, doğa ve vatanseverlik gibi tematik meseleler üzerinden irdelenmiştir. Tezin teknik boyutunu oluşturan üçüncü bölümde, şairin şiirindeki musiki, vezin, kafiye, dil ve üslup özellikleri yapısalcı bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise şiirlerin sanatsal dokusunu oluşturan duyusal, zihinsel ve sembolik imgeler ile iç şiirsel ritim unsurları ele alınmış; şairin geleneksel birikimi modern bir vizyonla harmanladığı tarihî, edebî, dinî ve mitolojik metinler arası boyutları derinlemesine incelenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma; Nedîm Muhammed'in klasik Arap şiirinin estetik imkânlarını kara mizah, ironi ve modern insanın varoluşsal sancılarıyla birleştirdiğini kanıtlamaktadır. Şairin, gelenek ile modernite arasında köprü kuran özgün edebi kimliğiyle, klasik metinleri bugünün toplumsal gerçekliğiyle buluşturan kendine özgü bir şiir anlayışı geliştirdiği ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the life and poetic legacy of Nadim Muhammad (1908-1994), one of the most exceptional and dissident figures in modern Syrian literature, from thematic, structural, and artistic perspectives. Defined as the Poet of Solitude, Muhammad stands out significantly from the literary atmosphere of his time, both through his bohemian lifestyle and his uncompromising stance against established authority.In the first chapter of the thesis, the poet's educational journey from Latakia to Geneva, the exiles he endured, and his isolated life are discussed, analyzing how these biographical elements fueled the themes of alienation and rebellion in his poetry. The second chapter explores the fundamental poetic themes through issues such as the conflict between self and society, pain, death, women, nature, and patriotism. The third chapter, which constitutes the technical dimension of the thesis, evaluates the musicality, meter, rhyme, and linguistic/stylistic features of his poetry using a structuralist approach. The fourth chapter addresses the artistic texture of the poems, including sensory, intellectual, and symbolic imagery, as well as elements of internal music; furthermore, it provides an in-depth investigation of the historical, literary, religious, and mythological intertextuality through which the poet blends traditional heritage with a modern vision. In conclusion, this study demonstrates that Nadim Muhammad combined the aesthetic possibilities of classical Arabic poetry with black humor, irony, and the existential agonies of modern man. It reveals that the poet developed a distinctive poetics that bridges tradition and modernity, bringing classical texts into dialogue with today's social reality through his unique literary identity.