Ortaokul öğrencilerinde beden eğitimi dersine yönelik mutluluk düzeyinin duygusal zeka üzerine etkisinin incelenmesi: Yalova ili örneği
Investigation of the effect of happiness level towards physical education lessons on emotional intelligence in middle school students: The case of Yalova province
- Tez No: 1016677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi dersine yönelik mutluluk düzeyinin duygusal zeka üzerindeki etkisini incelemeyi ve söz konusu değişkenlerin cinsiyet, düzenli egzersiz yapma, aile içinde spor yapan birey bulunma ile dijital platformlarda egzersiz takibi yapma durumlarında özelliklere göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Örneklem, kolayda örnekleme yöntemine göre seçilen Yalova ilindeki 445 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerde normallik varsayımı sağlanmadığı için analizlerde Mann–Whitney U testi ve Regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular, cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Buna karşılık düzenli egzersiz yapan, aile içinde spor kültürü bulunan ve dijital platformlarda egzersiz takibi yapan katılımcıların hem beden eğitimi dersi mutluluk düzeylerinin hem de duygusal zeka puanlarının anlamlı biçimde daha yüksek olduğu belirlenmiştir(p<0,05). Regresyon analizi sonucunda ise beden eğitimi dersi mutluluk düzeyinin duygusal zekayı etkilediği sonucu elde edilmiştir (p<0,05). Bu araştırma, beden eğitimi dersine yönelik mutluluk düzeyinin duygusal zeka üzerindeki etkisini ortaya koyarak okul temelli fiziksel aktivite deneyimlerinin öğrencilerin psikososyal gelişimindeki rolüne ilişkin önemli bir örnek sunmaktadır. Elde edilen bulgular, spor katılımı ve dijital egzersiz takibi gibi davranışsal değişkenlerin duygusal zeka ile ilişkisini göstermesi bakımından eğitim programlarının planlanması ve spor politikalarının geliştirilmesi süreçlerine bilimsel katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of happiness levels toward physical education classes on emotional intelligence and to determine whether these variables differ significantly according to gender, regular exercise participation, the presence of physically active family members, and engagement in digital exercise tracking platforms. A descriptive research method was employed. The sample consisted of 445 middle school students in Yalova, selected through convenience sampling. The data were analyzed using the SPSS 26.0 package program. Since the normality assumption was not met, the Mann–Whitney U test and regression analysis were applied. The findings indicated that there was no significant difference based on gender. However, participants who engaged in regular exercise, had a family background involving sports, and used digital platforms for exercise tracking demonstrated significantly higher levels of both physical education class-related happiness and emotional intelligence (p < 0.05). The results of the regression analysis further revealed that happiness levels toward physical education classes significantly predicted emotional intelligence (p < 0.05). This study provides important evidence regarding the role of school-based physical activity experiences in students' psychosocial development by demonstrating the effect of happiness toward physical education classes on emotional intelligence. The findings contribute to the literature by highlighting the relationship between behavioral variables, such as sports participation and digital exercise tracking, and emotional intelligence, thereby offering scientific implications for the planning of educational programs and the development of sports policies.