Effect of treatment on ımplicit questions and its implications on different cognitive styles
Örtük sorular üzerine verilen eğitimin etkisi ve bu etkinin farklı bilişsel tiplere sezdirimi
- Tez No: 101668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÖRTÜK SORULAR ÜZERİNE VERİLEN EĞİTİMİN ETKİSİ VE BU ETKİNİN FARKLI BİLİŞSEL TİPLERE SEZDİRİMİ Ebru Tuba YÜRÜR İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, March 2001 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hülya ÖZCAN Okuma-anlama yetisinde, öğrencilerin aynı zamanda bilişsel yapılanma yetileriyle de ilgili olduğu ortaya çıkarılan örtük sorulan* (implicit questions) cevaplamak, eleştirel düşünme, çıkarım yapma ve analiz etme yetilerini gerektirdiğinden öğrenciler örtük sorulan cevaplamakta zorluk çekmektedir. Bu yüzden, bu çalışma, okuma-anlama yetisinde, çıkanm yapma ve analiz etme yetileri üzerine verilen eğitimin, öğrencilerin örtük sorulan cevaplamadaki performanslannda bir farklılık yaratıp yaratmadığını ve bilişsel tiplerin (alan bağımlılık ve alan bağımsızlık) okuyuculann örtük sorulardaki performanslannı etkileyip etkilemediğini araştırmaktadır. Bu çalışma Anadolu Üniversitesi Hazırlık Okulunda gerçekleşmiştir. Veriler 88 öğrenciden elde edilmiştir. Öğrencilerin alan bağımlılık ve alan bağımsızlık düzeyleri Saklı Şekiller Grup Testindeki puanlanna dayanarak belirlenmiştir. Ayrıca, okuma-anlama yetisinde aynı yeterlilik düzeyine sahip olup olmadıklannı belirlemek için öğrencilere TOEFL sınavının okuma-anlama bölümü de verilmiştir. Öğrencilerin örtük sorulardaki performanslannı belirlemek için aynı zamanda Son-test olarak kullanılan Ön-test verilmiştir. Ön-testi izleyen, 5 hafta (10 saat) boyunca, deney grubundaki öğrencilere çıkanm yapma (inference), yeniden ifadelendirme (restatement) ve yorum (interpretation) sorulannın üzerinde çalışıldığı örtük sorulan cevaplamaya yönelik bir eğitim verilmiştir. Diğer yandan, kontrol grubundaki öğrenciler bu çeşit sorular üzerine herhangi bir eğitim almamıştır. * A. Kocaman,“Dilbilim Terimleri Sözlüğü”. Dilbilim Araştırmaları. (Ankara:Hitit Yayınevi, 1990)HI Bu çalışmada bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), eş örneklemli t-testi ve varyans analizi ( ANOVA) istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. TOEFL okuma-anlama sınavının sonuçlan deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin okuma-anlama yeterlilik düzeylerinin aynı olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın öğrencilerin Ön-test ve Son-testteki performanslarım karşılaştıran sonuçlarına göre, örtük sorulan cevaplamaya yönelik eğitim alan deney grubundaki öğrencilerin performanslannda kontrol grubundaki öğrencilere kıyasla bir ilerleme olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol gruplanndaki alan bağımlı ve alan bağımsız öğrenciler Ön-test ve Son-testteki performanslan açısından karşılaştmldığında, Ön- testte istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen, hem deney hem de kontrol grubundaki alan bağımsız öğrencilerin alan bağımlı öğrencilerden daha iyi olduğu gözlenmiştir. Bununla beraber, Son-testte deney grubunda bu sonuç değişmiştir. Deney grubunda, Son-testte alan bağımlı öğrencilerin performansının alan bağımsız öğrencilerin performansından anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülürken, kontrol grubunda alan bağımsız öğrencilerin üstünlüğünün devam ettiği gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmanın bulgulanna dayanarak denilebilir ki, örtük sorular üzerine verilen eğitim öğrencilerin bu sorulan cevaplamadaki performanslannda bir farklılık yaratmıştır. Aynca, alan bağımlı öğrencilerin bu tür sorulan cevaplamaya yönelik olarak verilen eğitimden alan bağımsız öğrencilere kıyasla daha çok faydalandıktan söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Students generally have difficulty answering implicit questions in reading comprehension ability since answering implicit questions requires the ability of critical thinking, inferencing, and analyzing which has been found to be related to cognitive constructing abilities of learners. Therefore, this study investigates whether training on inferencing and analyzing abilities makes difference on students' performance on answering implicit questions, and whether cognitive styles (field dependence and independence) affect readers' performance on implicit questions in reading comprehension ability. This study was conducted at Anadolu University Preparatory School. The data was collected from 88 subjects. The subjects' degree of field dependence and field independence was determined depending on their scores on the GEFT. Also, they were given a practice TOEFL reading exam to determine whether they have the same proficiency level in reading comprehension. They were given a Pre-test, which was also used as a Post- test, to determine their performance on answering implicit questions. After the Pre- test, the subjects in the experimental group were given a treatment on asnwering implicit questions in which they practised inference, restatement, and interpretation questions in a five- week period (10 classroom hours). On the other hand, the subjects in the control group received no treatment on this type of questions. The Post-test was given to both groups to determine the improvement of subjects in the experimental group after the given treatment. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), paired samples t-test, and analysis of variance (ANOVA) were the statistical methods used in this study. The results of the practice TOEFL reading exam indicated that the subjects in the experimental and control groups had the same proficiency level in reading comprehension. The results of the comparison of the Pre-test and the Post-test showed that there was an improvement in the performance of the subjects in the experimental group who received the treatment on answering implicit questions compared to the subjects in the control group. When field dependent and field independent learners in the experimentaland control groups were compared in terms of their performance on the Pre-test and the Post-test, although the difference was found to be non-significant statistically, FI learners both in the experimental and control groups were found to be better than FD learners in the Pre-test. However, this result changed in the experimental group in the Post-test. In the experimental group, FD learners' performance significantly differed from FI learners' performance in the Post-test, whereas the superiority of FI learners continued in the control group. In conclusion, considering the results of the study, it may be said that training makes difference on students' performance on answering implicit questions. Also, it may be said that FD learners benefited more from the given treatment on answering implicit questions compared to FI learners.