The effect of explicit instruction and implicit instruction on pragmatic competence of learners of english as a foreign language
Açık (yönergeli) öğretim ve örtük (yönergeli) öğretimin yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin edimsel yetisine etkisi
  1. Tez No: 277788
  2. Yazar: ESRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu yarı-deneysel çalışma açık yönergeli öğretim (explicit instruction) ve örtük yönergeli öğretimin (implicit instruction) yabancı dil olarak İngilizce öğrenen onlu yaşlardaki öğrenenlerin edimsel yetilerine (pragmatic competence) olan etkisini araştırmaktadır. Öncelikle, Istanbul'da bulunan bir özel okulun üç sınıftan oluşan yedinci sınıf öğrencilerine istek söz-eylem stratejilerini cevap olarak kullanacakları bir söylem tamamlama ön-testi uygulanmıştır. Ikinci olarak, bu üç sınıf rastlantısal olarak açık yönergeli öğretim (explicit instruction), örtük yönergeli öğretim (İmplicit instruction) ve kontrol gruplarına atanmışlardır. Öntestten sonra deney gruplarına atanan iki sınıfta toplam beş saatlik ders programı uygulanmıştır. Daha sonra, kontrol grubu ve iki deney grubuna söylem tamamlama sontesti uygulanmıştır. Söylem tamamlama öntesti ve sontestinden elde edilen veriler Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi 16.0 (Statistical Package for the Social Science 16.0) kullanılılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Veriler başlatıcılar (alerters), destekleyici hamleler (supportive moves) ve istek ana söz-eylem stratejilerine (request head-act strategies) göre Pearson kay-kare testi kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistik analizler her grup için grup-içi analizi ve üç grup arasında gruplararası analiz olarak yapılmıştır. Grup-içi analiz sonuçları yorumlandığında a) başlatıcılar (alerter) açısından en büyük ilerlemenin açık yönergeli öğretim grubunda olduğu, b) destekleyici hamleler (supportive moves) açısından açık ve örtük yönergeli grupta bir soruda anlamlı fark saptanmış, control grubunda bir fark saptanmamıştır, c) istek ana söz-eylem stratejilerinde (request head-act strategies) en büyük gelişimin açık yönergeli öğretim grubunda olduğu gözlemlenmiştir. Gruplararası analizler ise uygulanan beş saatlik ders programından sonra a) kullanılan başlatıcılar (alerters) ve destekleyici hamlelerin (supportive moves) sayısında ve tipinde gruplar arasında anlamlı fark görülmediğini, b) kullanılan istek ana söz-eylem stratejilerinin (request head-act strategies) sayısında ve tipinde gruplararası anlamlı fark olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental research study investigated the effect of explicit instruction and implicit instruction on teenage EFL learners? pragmatic competence. First, a discourse completion pretest to elicit request speech acts was administered to students in three seventh grade classes in a private school in Istanbul who were randomly assigned to explicit, implicit, and control groups. Next, the experimental groups were given five hours of instruction, after which a discourse completion posttest was given to each of the groups. The data collected from the discourse completion pretests and posttests were thoroughly analyzed statistically using Statistical Package for the Social Science 16.0. The data was analyzed according to alerters, supportive moves, and request head-act strategies using Pearson?s chi-square test. The statistical analyses were conducted within each group as intra-group analysis, and also among the three groups as intergroup analysis. When the results of intra-group analyses were interpreted, it was observed that: a) the greatest knowledge development of alerters occurred in the explicit group; b) the explicit group and the implicit group showed a significant difference in supportive movesonly in one question, and no change in supportive moves was observed in the control group; and c) the explicit group showed the greatest knowledge development in request head-act strategy use. The intergroup analyses, on the other hand, showed that: a) there was no significant difference among the groups with respect to the number and types of alerters and supportive moves they used after the instructional treatment; and b) there was a significant difference among the three groups with respect to the number and types of request head-act strategies they used.