İhracat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve ihracatta katma değer vergisi istisnası
Accounting for export transactions and value added tax exemption on exporting
  1. Tez No: 101669
  2. Yazar: RÜŞTÜ TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZGÜL CEMALCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
u YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İHRACAT İŞLEMLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ VE İHRACATTA KATMA DEĞER VERGİSİ İSTİSNASI Rüştü TAŞÇI İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Prof. Dr. Özgül CEMALCILAR İhracat, ülkelerin ekonomilerini geliştirmede, ürettikleri mal ve hizmetlerini yurtdışına satarak ithalat-ihracat dengesini koruyup döviz darboğazından kurtulmalarını sağlamak bakımından önem arz etmektedir. İhracatta farklı teslim ve ödeme şekilleri vardır. Teslim ve ödeme şekillerindeki bu farklılıklar doğal olarak ihracat işlemlerinin muhasebeleştirilmesinde de farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. ihracatın önemi arttıkça, ülkeler bu konuda birtakım tedbirler almaya yönelmişlerdir. Türkiye de ihracatı teşvik etmek amacıyla ihracat istisnası olarak anılan, 3065 sayıl KDV Kanunu'nun 11. Maddesi ile ihracat teslimleri KDV'nden müstesna bırakılmıştır. Çalışmamızın amacı, kambiyo ilişkisini de dikkate alarak ihracat işlemlerinin muhasebeleştirilmesini, ortaya çıkan farklılıkları, ihracatı teşvik amacıyla çıkartılan ihracat istisnası uygulamasının ihracatçılara ne derece fayda sağladığım ve uygulamadaki zorluklan ortaya koymaktır. Bu çalışmada, söz konusu işlemlerin en son haliyle uygulanış biçimi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Exporting is important for countries to develop their economies and to protect them against foreign exchange risk through providing export - import balance. There are diffrences in terms of delivery and payment in exporting. These differences naturally cause some differences in accounting of the export transactions. Countries are taking some protective actirons in this area as the importance of exporting increases. In Turkey, in order to promote exporting, export delivery is exempted from Value Added Tax (VAT) through Act Number 3065/1 1. The purpose of this study is to show effectiveness of VAT exemption on exporting and also to attract attention to the difficulties of this exemption in campanies applications by taking into consideration differences in forecign exchange system and in accounting on exporting transactions. In this study, the recent changes are given.