Bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak uzlaşma kurumunun Kütahya uygulaması örneğinde incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of a comprimise institution as a conflict resolution method in a case in Kütahya
- Tez No: 101667
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECAİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU BİR UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM YÖNTEMİ OLARAK UZLAŞMA KURUMUNUN KÜTAHYA UYGULAMASI ÖRNEĞİNDE İNCELENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ Mustafa YILMAZ Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2001 Danışman: Doç Dr. Recai DÖNMEZ Günümüzde, giderek daha fazla karmaşık bir yapıya sahip hale gelen ve başlı basma bir ihtisas alanı oluşturan vergi konusu, idare ile mükellef arasında en çok uyuşmazlık yaratan alanlardan biri durumuna gelmiştir. Bunun neticesi olarak da; uyuşmazlıklar vergi idaresini, vergi mahkemesini ve Danıştay'ı uzun süre işgal etmektedir. Sonuçta haklı ve haksız belli olmakta, fakat bu neticeye ulaşıhncaya kadar da idare ve mükellef, hem zaman harcamakta hem de bir kısım gider yapmaktadır. Bu noktada ise, her iki tarafın menfaatleri birleşmektedir. Vergi hukukumuzda uzlaşma; mükellef ile idarenin, uyuşmazlık konusu olabilecek ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen vergilerle, bunlara ilişkin vergi ziyaı cezaları üzerinde anlaşmaları ve muhtemel uyuşmazlıkları yargı aşamasından önce çözmeleri şeklinde uygulanan bir kurumdur. Vergi uyuşmazlıkları ve bunların çözüm yollan ile bu uyuşmazlıkların idare aleyhine sonuçlanmasının nedenleri çalışmamın birinci bölümünü oluşturmaktadır. İkinci bölümde, uyuşmazlık çözüm yollarından olan uzlaşma kurumunun teorik esasları ve Türk Vergi Hukukunda uzlaşma konusu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde uzlaşma kurumunun genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Tez çalışmamın dördüncü bölümünü, 1994-1998 döneminde Kütahya İli ve Simav İlçe Vergi Dairesi Müdürlüğünde yapılan uzlaşma uygulamaları ve bunların sonuçlan oluşturmaktadır. Çalışmamın sonuç bölümünde, uzlaşma uygulamalannda ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master of Science Thesis INVESTIGATION AND EVALUTION OF A COMPROMISE INSTITUTION AS A CONFLICT RESOLUTION METHOD IN A CASE IN KÜTAHYA Mustafa YILMAZ Finance Department Anadolu University, Institue of Social Sciences Advisor: Ass.Prof. Recai DÖNMEZ 2001, Page 97 Tax has become one of the biggest problematic areas between administrations and taxpayer and is getting more and more complex everyday and is a study field on its own. Cosequently, conflicts stemming from tax payments keep tax administrations, tax courts and state council busy for a long time. Following this period, which side is right and wrong can be determined but time and money are wasted for a simple decision. At this point both sides interest come to fore. In our tax law, comprimise is defined as a period in which sides solve their problems without appearing in court and they come to apreement on tax payments assigned for support, by force or by administrations and also on the fines to be paid. In the first part of my study, I've included tax conflicts and resolutions and the reasons why cases are concluded against administrations. In the second part, I've dwelled on the theoritical bases of conflict institution, which is one of the conflict institution ways, and also I've included conflict matter as explained in Turkish Tax Law. In the third part, I've made a general review of conflict institutions. In the fourth part, comprimise practices which took place between 1994-1998 in Simav Town Tax Administration, Kütahya and their results have been included. In the conclusion part of my study, I have included some of the problems which have appeared in comprimise practices and also included are solutions.