Sedanter bireylerde 8 haftalık düzeltici egzersiz programının postür üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of an 8-week corrective exercise program on posture in sedentary individuals
  1. Tez No: 1016683
  2. Yazar: SERVET BERKAY KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ŞARVAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sedanter bireylerde 8 haftalık düzeltici egzersiz programının postüral parametreler ve torakal kifoz indeksi üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya Manisa ilinde yaşayan, 18 yaş üzeri, herhangi bir profesyonel spor geçmişi bulunmayan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan toplam 67 yetişkin sedanter birey dahil edilmiştir. Çalışma, prospektif ve deneysel araştırma deseni ile planlanmış ve uygulanmıştır. Katılımcıların postür değerlendirmeleri, düzeltici egzersiz programı öncesinde ve sonrasında bireysel olarak, gizlilik esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Postür analizlerinde“APECS Al Posture Evaluation and Correction System – Posture Analysis Pro Plus”mobil postür analiz uygulaması kullanılmış, elde edilen postür değerleri“REEDCO Postür Skor Testi”aracılığıyla değerlendirilmiştir. Ayrıca bireylerin boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri standart antropometrik yöntemler kullanılarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 23.0 paket programı ile yapılmış, anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışma bulgularına göre, 8 haftalık düzeltici egzersiz programı sonrasında katılımcıların genel postür skorlarında egzersiz öncesine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Torakal kifoz indeksi değerlerinde ortalama 4,2°'lik bir azalma saptanmış ve bu değişimin anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p<0,05). Bununla birlikte omuz, baş ve gövde hizalanmasına ilişkin postüral parametrelerde de olumlu yönde gelişmeler gözlemlenmiştir .Sonuç olarak, sedanter bireylerde düzenli ve kontrollü olarak uygulanan düzeltici egzersiz programlarının postüral disfonksiyonların azaltılmasında ve torakal kifoz indeksinin iyileştirilmesinde etkili olduğu söylenebilir. Elde edilen bulgular, sedanter yaşam tarzına sahip bireylerde postür bozukluklarının önlenmesine yönelik düzeltici egzersiz programlarının önemini ortaya koymakta ve bu alanda yapılacak ileri çalışmalar için yol gösterici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of an 8-week corrective exercise program on postural parameters and thoracic kyphosis index in sedentary individuals. A total of 67 adult sedentary individuals aged 18 years and older, living in Manisa province, with no history of professional sports participation, voluntarily participated in the study. The research was designed and conducted as a prospective and experimental study. Postural assessments of the participants were performed individually before and after the corrective exercise program, in accordance with privacy principles. Postural analyses were conducted using the“APECS AI Posture Evaluation and Correction System – Posture Analysis Pro Plus”mobile application, and postural values were evaluated using the REEDCO Posture Score Test. In addition, height and body weight measurements were obtained using standard anthropometric methods. Statistical analyses of the collected data were performed using the SPSS 23.0 software package, and the level of significance was set at p<0.05. The results of the study revealed a statistically significant improvement in overall postural scores following the 8-week corrective exercise program compared to pre-exercise values (p<0.05). A mean decrease of 4.2° was observed in thoracic kyphosis index values, and this reduction was found to be statistically significant (p<0.05). Furthermore, positive improvements were noted in postural parameters related to head, shoulder, and trunk alignment. In conclusion, it can be stated that regularly and systematically applied corrective exercise programs are effective in reducing postural dysfunctions and improving thoracic kyphosis index in sedentary individuals. The findings of this study highlight the importance of corrective exercise interventions in preventing postural disorders among individuals with a sedentary lifestyle and provide valuable guidance for future research in this field.