4 haftalık düzeltici egzersizlerin 'baş önde postür' üzerine etkisi
The effect of four week corrective exercises on 'forward head postur'
- Tez No: 908168
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SİNAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, yetişkin sedanter bireylerde baş önde postür (BÖP) bozukluğunu düzeltmek amacıyla uygulanan 4 haftalık düzeltici egzersiz programlarının etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Baş önde postür, günümüzde yaygın bir postüral bozukluk olup, fiziksel sağlık üzerinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Bu bağlamda, baş önde postürün düzeltilmesine yönelik uygulanabilecek egzersizlerin etkilerini değerlendirmek, hem klinik hem de toplumsal düzeyde önemli bir konu teşkil etmektedir. Araştırmaya, 18-50 yaş arası 40 sedanter kadın ve erkek birey katılmıştır. Katılımcılar, çalışma grubu (ÇG) ve kontrol grubu (KG) olarak iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubuna 4 hafta boyunca haftada 3 gün düzeltici egzersizler uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir egzersiz programı verilmemiştir. Egzersizlerin etkinliğini değerlendirmek için, baş önde postür bozukluğu olan bireylerin duruşları, kraniyovertebral açı (KVA) ölçümü ile analiz edilmiştir. KVA, dijital bir kamera ile çekilen fotoğraflar üzerinden ölçülmüş ve bu ölçümler, ImageJ yazılımı kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırma, deneysel bir modelde yapılmış olup, Verilerin çözümlenmesinde; SPSS (Ver.15) analiz programında yer alan tanımlayıcı istatistiksel analizler kullanılmıştır. Shapiro Wilk Testi sonucunda verilerin normal dağıldığı anlaşıldığından karşılaştırma analizleri için parametrik testler tercih edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar için“Independent Sample t Testi”, grup içi tekrarlayan ölçümlerin karşılaştırılması için ise“Paired Sample t Test”kullanılmıştır. Yanılma düzeyi“α”0,05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen bulguların analiz sonuçlarına göre; Baş Önde Postür ön test skorları karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmadığı görülmüştür. Çalışma ve kontrol gruplarının Baş Önde Postür son test skorları karşılaştırıldığında ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluştuğu ve bu farkın çalışma grubunun lehine olduğu görülmüştür. Bu bulgu, düzenli ve planlı egzersizlerin Baş Önde Postür bozukluğu üzerindeki olumlu etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of a 4-week corrective exercise program applied to adult sedentary individuals to correct forward head posture (FHP) dysfunction. Forward head posture is a common postural disorder that can have negative effects on physical health. In this context, evaluating the effectiveness of exercises that can be applied to correct forward head posture is an important issue both clinically and socially. The study involved 40 sedentary male and female participants, aged 18-50. The participants were divided into two groups: the experimental group (EG) and the control group (CG). The experimental group underwent corrective exercises for 4 weeks, three days a week, while the control group was not given any exercise program. To evaluate the effectiveness of the exercises, the postures of individuals with forward head posture dysfunction were analyzed using the craniovertebral angle (CVA) measurement. The CVA was measured through photos taken with a digital camera, and these measurements were calculated using the ImageJ software. The study was conducted using an experimental model, and descriptive statistical analyses available in the SPSS (Ver.15) software were used for data analysis. Since the Shapiro-Wilk test indicated that the data were normally distributed, parametric tests were preferred for comparison analysis. The“Independent Sample t-Test”was used for intergroup comparisons, and the“Paired Sample t-Test”was used for comparing repeated measurements within groups. A significance level of“α”= 0.05 was accepted. According to the analysis of the information obtained; There appears to be no significant difference between the groups in the Head Forward Posture pre-test scores. and Head Forward Posture post-test scores of the controls and exercise groups, it was seen that there was a significant difference between the groups and this different in favour of exercise group. This finding shows that regular and planned exercises have positive effects on Head Forward Posture disorder.