Fiber post sökümünde kullanılan farklı büyütme cihazları ve floresan ışığı kullanımının başarıya ve madde kaybına etkisinin incelenmesi
An examination of the impact of various magnification devices and fluorescent light utilization on the success rates and material loss in fiber post removal
  1. Tez No: 1016699
  2. Yazar: ENVER FAYDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BELLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, fiber post sökümünde farklı görsel rehberlik yaklaşımlarının (×2,5 büyüteç gözlük, dental operasyon mikroskobu ve ReVeal™ ile floresans destekli büyütme) doku koruyuculuk ve materyal uzaklaştırma performansı üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tek köklü, tek kanallı insan dişlerinde, standart bir ultrasonik uygulama protokolü kullanılarak postlar sökülmüş; işlem öncesi ve sonrası elde edilen mikro bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) verilerinden üç boyutlu analiz gerçekleştirilmiştir. Hacimsel dentin kaybı, kanalda arta kalan materyal miktarı ve kalan dentin kalınlığı (RDT; post ucundan itibaren 1–6 mm kesitlerde meziyal ve distalden ayrı ayrı ölçümler) hesaplanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede iki yönlü tekrarlı ölçümlü ANOVA (Greenhouse–Geisser düzeltmeli) ve uygun durumlarda parametrik dışı testler (Kruskal–Wallis, DSCF post-hoc) kullanılmış; ölçümlerin güvenirliği sınıf-içi korelasyon katsayısı (ICC) ile doğrulanmıştır. Bulgulara göre post sökümü tüm gruplarda anlamlı dentin kaybına yol açmıştır (p<0,001). Büyütme kullanılan gruplar, kontrol grubuna kıyasla daha düşük madde kaybı eğilimi göstermiş; hacim kaybı bakımından büyüteç, mikroskop ve floresans destekli büyütme arasında bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Arta kalan materyal açısından floresans destekli büyütme, büyütece göre daha düşük kalıntı ile ilişkilendirilmiştir (p<0,05). RDT tüm kesit düzeylerinde azalmış, azalma 2–4 mm kesit seviyesinde daha belirgin olmuştur (p<0,001). Meziyal yüzeydeki kayıp distale göre daha yüksek bulunmuş (yüzey ana etkisi: p<0,05); bu asimetri mikroskop grubunda belirgin biçimde azalmıştır (meziyal–distal: p>0,05). Sonuç olarak, büyütme (büyüteç gözlük/mikroskop) fiber post sökümünde doku korunmasına katkı sağlamıştır; floresans rehberli yaklaşım, rezin siman kalıntılarının seçici uzaklaştırılmasında ek yarar sunmuştur. Mikroskop kullanımı, post sökümünde preparasyonun kanal eksenine daha sadık ve simetrik bir şekilde yürütülmesine yardımcı olmuştur. Mikro-BT, madde kaybı ve artık kalan kanal içi materyalin üç boyutlu ve tekrarlanabilir değerlendirilmesi için güvenilir bir yöntem sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of different visual guidance approaches (×2.5 surgical loupes, a dental operating microscope, and fluorescence-assisted magnification with ReVeal™) on tissue preservation and material-removal performance during fiber post removal. Posts were removed from single-rooted human teeth with single canal under a standardized ultrasonic protocol; three-dimensional analyses were performed on pre- and postoperative micro-CT datasets. Volumetric dentin loss, the amount of residual resin cement in the post space, and remaining dentin thickness (RDT: at cross-sections located 1–6 mm from the post tip, measurements were taken for the mesial and distal aspects) were calculated. For statistical evaluation, two-way repeated-measures ANOVA with Greenhouse–Geisser correction and, where appropriate, nonparametric tests (Kruskal–Wallis with DSCF post hoc) were used; measurement reliability was confirmed with the intraclass correlation coefficient (ICC). According to the findings, post removal resulted in significant dentin loss in all groups (p<0.001). Groups using magnification showed a tendency toward lower material loss compared with the control group (naked eye); however, no difference in volume loss was detected among loupes, microscope, and fluorescence-assisted magnification (p>0.05). With respect to residual material, fluorescence-assisted magnification was associated with lower remnants than loupes (p<0.05). RDT decreased at all section levels, with a more pronounced reduction in the 2–4 mm band (p<0.001). Loss on the mesial surface was higher than on the distal (main effect of surface: p<0.05); this asymmetry was notably reduced in the microscope group (mesial–distal: p>0.05). In conclusion, magnification (loupes/microscope) may contribute to tissue preservation during fiber post removal, and a fluorescence-assisted approach offers additional benefit for the selective elimination of residual resin cement. Microscope use facilitated more centered and symmetric tissue removal along the canal axis. Micro-CT provided a reliable method for reproducible three-dimensional assessment of material loss and residual materials.