Sistemik skleroz hastalarında diyafram mobilitesi ve kalınlığının klinik parametreler ve akciğer tutulumu ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between diaphragm mobility and thickness, clinical parameters, and pulmonary involvement in patients with systemic sclerosis
- Tez No: 1016714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE HANDE GEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Rheumatology, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Sistemik skleroz (SSc) hastalarında diyafram kasının ultrasonografik parametrelerini değerlendirmek ve bu parametrelerin solunum fonksiyon testleri (SFT) ile bilgisayarlı tomografi(BT) ile belirlenen interstisyel akciğer hastalığı (ILD) tutulum derecesi ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sistemik skleroz tanısı olan 43 hasta ve yaş-cinsiyet açısından benzer 43 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm katılımcılarda diyafram kalınlığı (maksimum inspirasyon ve ekspirasyonda), diyafram kalınlaşma fraksiyonu (TF) ve diyafram ekskürsiyonu ultrasonografi ile değerlendirildi. SSc hastalarında ayrıca solunum fonksiyon testleri ve BT ile interstisyel akciğer hastalığı varlığı ve yaygınlığı (ILD %) değerlendirildi. Elde edilen veriler gruplar arası karşılaştırmalar ve korelasyon analizleri ile incelendi. Bulgular: Sistemik skleroz hastalarında diyafram mobilitesinin özellikle interstisyel akciğer hastalığı varlığı ve yaygınlığı ile anlamlı ilişkili olduğu, zorlu vital kapasite(FVC) ile pozitif, ILD yüzdesi ile negatif korelasyon gösterdiği saptandı. Sonuç: Sistemik skleroz hastalarında diyafram kalınlığının korunmuş olmasına rağmen diyafram mobilitesinde azalma ve kalınlaşma fraksiyonunda artış izlenmesi, artmış solunum yüküne karşı gelişen kompansatuar bir yanıtı düşündürmektedir. Ancak eş zamanlı mobilite azalması, bu kompansasyonun fonksiyonel olarak yetersiz kaldığını göstermektedir. Diyafram ultrasonografisi, sistemik sklerozda solunum kas fonksiyonunun değerlendirilmesinde non-invaziv ve değerli bir yöntem olup, özellikle interstisyel akciğer hastalığı ile ilişkili fonksiyonel bozulmanın belirlenmesinde klinik katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To evaluate diaphragmatic ultrasonographic parameters in patients with systemic sclerosis (SSc) and to investigate their relationship with pulmonary function tests (PFTs) and the extent of interstitial lung disease (ILD) determined by computed tomography (CT). Materials and Methods: A total of 43 patients with systemic sclerosis and 43 age- and sex-matched healthy controls were included. Diaphragm thickness (at maximum inspiration and expiration), diaphragm thickening fraction (TF), and diaphragmatic excursion were assessed using ultrasonography in all participants. In SSc patients, pulmonary function tests and CT were performed to evaluate the presence and extent of ILD (ILD%). The data were analyzed using group comparisons and correlation analyses. Results: Diaphragmatic mobility in SSc patients was found to be significantly associated with the presence and extent of interstitial lung disease, showing a positive correlation with forced vital capacity (FVC) and a negative correlation with ILD percentage. Conclusion: Despite preserved diaphragm thickness, the presence of reduced diaphragmatic mobility and increased thickening fraction in patients with systemic sclerosis suggests a compensatory response to increased respiratory load. However, the concurrent reduction in mobility indicates that this compensatory mechanism may be functionally insufficient. Diaphragm ultrasonography is a non-invasive and valuable tool for assessing respiratory muscle function in systemic sclerosis and may provide clinical benefit, particularly in detecting ILD-related functional impairment.