Havayolu işletmelerinde dağıtım kanalları ve bilgisayarlı rezervasyon sistemleri Türkiye uygulaması
Distribution channels and computer reservation systems in the airline companies and application in Turkey
  1. Tez No: 101672
  2. Yazar: DEVRİM GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HAVAYOLU İŞLETMELERİNDE DAĞITIM KANALLARI VE BİLGİSAYARLI REZERVASYON SİSTEMLERİ-TÜRKİYE UYGULAMASI Devrim GÜN Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2001 Danışman: Doç. Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK Günümüzde hava taşımacılığı sektörü ekonomik çevre içerisinde, en rekabetçi sektörlerden birisidir. Sektörün yapısı hızla değişmekte ve bu yapı içerisinde yer alan havayolu işletmeleri de, değişim sürecinden faydalanarak, geliştirdikleri yeni teknolojilerle sektörün yapısını etkilemektedirler. Bir müşteri için önemli olan nokta, hizmet seçeneklerinin çok ve maliyetin az olması iken, havayolu işletmeleri için hizmetin en etkin biçimde dağıtılması ve potansiyel pazarlara ulaşılabilmesi olmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle hizmet ve pazarlama ile ilgili temel kavramlar ele alınarak, havayolu hizmeti ve havayolu pazarlaması kavramları incelenmiştir. Daha sonra dağıtım kavramı üzerinde durularak, havayolu işletmelerinin dağıtım kanal seçenekleri detaylı biçimde incelenmiş ve havayolu rezervasyon hizmetleri açıklanarak, bilgisayarlı rezervasyon sistemleri havayolu işletmeleri açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, Türk Hava Yollan A.O. ve Türkiye'de faaliyet gösteren özel havayolu işletmelerinin dağıtım kanal yapılan ve rezervasyon sistemleri kullanım durumları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT DISTRIBUTION CHANNELS AND COMPUTER RESERVATION SYSTEMS IN THE AIRLINE COMPANIES AND APPLICATION IN TURKEY Devrim GÜN Civil Aviation Administration Program Anadolu University Social Sciences Institute, August 2001 Advisor: Assistant Prof. Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK Today, airline business is one of the most competitive industries within the economic environment. The structure of air transportation industry is changing rapidly and in this structure, airline companies take the advantage of this trend and influence the structure of the industry using new technologies they created. From customer's point of view, essential points are variety in services and low cost, on the other hand, airline companies' priorities are effective distibution of services and expansion of their business to potential markets. In parallel to this topic, fundamental definitions regarding service and marketing are introduced, and then, airline service and airline marketing topics are studied. Afterwards, the term of distribution is emphasised, and airline companies' distribution channel options are analized in detail. Then, airline reservation service is defined and computerized reservation systems are evaluated for airline companies. In the final part of the study, structure of distribution channel and reservation system utilization in Turkish Airlines and several other private Turkish Airline Companies are described.