Bilgi toplumuna geçiş sürecinde işletmelerde beyin göçü sorununu gidermede üst yönetimin rolü
The Role of top management solve the brain draiw problem in process of knowledge society in business
  1. Tez No: 101673
  2. Yazar: DERYA ŞERBETÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
DOKTORA TEZ OZU BİLGİ TOPLUMUNA GEÇİŞ SÜRECİNDE İŞLETMELERDE BEYİN GÖÇÜ SORUNUNU GİDERMEDE ÜST YÖNETİMİN ROLÜ Derya ŞERBETÇİ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2001 Danışman: Prof. Dr. Şan ÖZ-ALP Bu çalışmada bilgi toplumuna geçiş sürecinde 21. yy işletmelerini bekleyen en önemli tehlike olarak ifade edilen nitelikli ve bilgili insanların işletmelerini bırakarak kendilerinedaha iyi olanakların sağlanacağını düşündükleri başka işletmelere geçmeleri olarak tanımlanan beyin göçü olgusunu ele alıp incelemek amaçlanmıştır. Günümüzde eğitilmiş bilgili insanlar işletmelerin ve toplumların gelişmesi ve başarıya ulaşması üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bilançoda tam olarak görülmeyen ve soyut varlıkları temsil eden unsurlar olarak ifade edilen entellektüel sermaye olgusu işletmelere rekabet üstünlüğü kazandıran kritik unsurların başında gelmektedir. Günümüz işletmelerinin rekabet üstünlüğünü sağlayabilmesi için bir yandan elindeki nitelikli ve bilgili işgörenleri muhafaza etmesi diğer yandan da başka işletmelerdeki uzman ve yaratıcı işgörenleri işletmeye çekmesi gerekmektedir. Bu noktada üst yönetimin temel birçok yaklaşımdan yararlanabilmesi ve bu yaklaşımları etkin bir şekilde uygulayabilmesi gerekmektedir.. Bu çalışmada, nitelikli eleman çekmede birinci sırada yer alan Arçelik A.Ş.'nin Eskişehir Buzdolabı İşletmesi insan kaynaklan yöneticisi ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler sonucunda elde edilen bilgiler ışığında, Arçelik Buzdolabı İşletmesinin nitelikli elemanları elde tutmasında ve bu* tür elemanlar için çekim merkezi olmasında etkili olan strateji ve politikalar ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Derya ŞERBETÇİ Business Administration Dept. Anadolu University, Institute of Social Sciences, Mart 2001 Advisor: Prof. Dr. Şan ÖZ-ALP In this study our aim is to research and look into depthness of“brain drain”problem, of which, organization's man power who is skilled, cultivated, qualified or endowed which knowledge, changes his organization to another one for the purpose of developing himself. It has been asserted that the“brain drain”is the most important risk or problem that is faced by 21. century's organizations in the process of transition towards knowledge based society. Today, well-learned people have prominent effect and role on development and success of organizations and societies. Intellectual capital, as it is classified among the invisible sources of the company, is among the top critical factors which realise competitive superiority to the company. In today's organizations it is essential, on the one hand, to keep skilled, cultivated, qualified man power with in the organional structure, on the other hand, to attract the skilled and qualified man power to the organization. Therefore, it is necessary for the upper management to use every possible means and approaches and tactics effectivethy. In this study we have focused on the Arçelik company, located in Eskişehir and produced refrigerator and deep freezers for the home and international markets. Face to face interviews with the upper management were held and questionnaires was prepared and applied to collect data. In the light of our findings, Arçelik company's policies and strategies, on the other hand, to keep skilled, cultivated, qualified man power within the organizational structure, on the other hand, to attract the skilled and qualified man power to the organization, has been evaluated.