ÇOCUK EDEBİYATI ARACILIĞIYLA İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNİN MATEMATİKSEL PROBLEM KURMA BECERİLERİNİN DESTEKLENMESİ
SUPPORTING PRIMARY SCHOOL STUDENTS' MATHEMATICAL PROBLEM posing skills THROUGH CHILDREN'S LITERATURE
  1. Tez No: 1016733
  2. Yazar: ECE ATAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARTAL, DOÇ. DR. ÇİĞDEM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, çocuk edebiyatı aracılığıyla geliştirilen matematiksel problem kurma uygulamalarının ilkokul öğrencilerinin problem kurma becerileri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma, nitel ve nicel veri toplama ve analiz yöntemlerinin bir araya getirildiği karma yöntem araştırma desenlerinden eşzamanlı üçgenleme desenine göre yürütülmüştür. Araştırma grubu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, Bursa'da bir devlet okulunun dördüncü sınıfında öğrenim gören 38 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel ve nitel verileri dört farklı veri toplama aracı ile uygulamanın öncesi ve sonrasında olmak üzere iki aşamada toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizi SPSS 22 paket programıyla yapılmıştır. Nitel veriler belirlenen tema ve kategoriler doğrultusunda içerik analizi yapılarak incelenmiştir. Öğrencilerin yazdığı problemler, verilen cevapların problem olma durumu, problemse çözülebilir olup olmama durumu ve verilen yönergeye uygunluk ölçütlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre çocuk edebiyatı aracılığıyla geliştirilen matematiksel problem kurma uygulamalarına katılan ilkokul öğrencilerinin kurdukları yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış ve serbest problem örnekleri matematiksel uygunluk, çözülebilirlik ve yönergeye uygunluk açısından farklı özellikler göstermektedir. Bunların yanı sıra yapılan uygulamaların öğrencileri matematiksel düşüncelerini ifade etmeleri yönünde desteklediği ve problem kurma sürecini günlük yaşamla ilişkili bir öğrenme deneyimi olarak algılamalarına katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of mathematical problem-posing practices through children's literature on the problem-posing skills of primary school students. The research was conducted using a concurrent triangulation design, a mixed-methods research design that combines qualitative and quantitative data collection and analysis methods. The research group consisted of 38 students enrolled in the fourth grade of a public school in Bursa during the 2022-2023 academic year. The quantitative and qualitative data of the research were collected in two stages, before and after the application, using four different data collection tools. Quantitative data of the research were analyzed using the SPSS 22 software package. Qualitative data were examined by conducting content analysis in accordance with the determined themes and categories. The problems written by the students were evaluated according to the following criteria: whether the answers given were problematic, whether they were solvable if they were problematic, and their compliance with the given instructions. According to the research results, the structured, semi-structured, and free-form problem examples created by primary school students participating in mathematical problem-posing applications developed through children's literature show different characteristics in terms of mathematical suitability, solvability, and adherence to instructions. In addition, it was observed that the applications supported students in expressing their mathematical thinking and contributed to their perception of the problem-posing process as a learning experience related to daily life.