Spor pazarlamasında sponsorluk ve futbol branşında sponsorluk yapan kuruluşlara ilişkin bir araştırma
Sponsorship in sport marketing and a research about institutions which sponsored in fooball
  1. Tez No: 101677
  2. Yazar: METİN ARGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ SPOR PAZARLAMASINDA SPONSORLUK VE FUTBOL BRANŞINDA SPONSORLUK YAPAN KURULUŞLARA İLlŞKlN BİR ARAŞTIRMA Metin ARGAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2001 Danışman: Prof. Dr. Yavuz ODABAŞI Spor pazarlaması, değişim süreci vasıtasıyla spor tüketicilerinin istek ve ihtiyaçlarım karşılamak için oluşturulan tüm faaliyetlerdir. Spor pazarlaması iki önemli unsuru ortaya çıkarmaktadır: Spor mal ve hizmetlerinin spor tüketicilerine doğrudan pazarlanması ve tutundurma aracı olarak sporu kullanıp diğer tüketim ve endüstriyel malların/hizmetlerin pazarlanmasıdır. Spor ile bağlantı kurarak diğer tüketim ve endüstriyel mal veya hizmetleri pazarlamanın bir yöntemi sponsorluktur. Spor sponsorluğu pek çok firma için etkili bir pazarlama stratejisi haline gelmiştir. Sponsorluk, örgütsel amaçlar, pazarlama hedefleri ve/veya tutundurma stratejilerini desteklemek için bir spor oluşumuna (sporcu, lig, takım veya olay) yatırım yapmak olarak tanımlanabilir. Gelişmiş ülkelerin çoğunda, spor sponsorluğuna yapılan harcamalarda önemli bir artış olmuştur. Sponsorluğun gelişmesinin sebepleri; sigara ve alkol üzerindeki hükümet politikaları, reklam medyasındaki maliyet artışı, artan boş zaman nedeniyle ortaya çıkan yeni fırsatlar, sponsorluğu yapılan spor olaylarının medyada geniş olarak yer alması, geleneksel medyadaki etkinin azalması vb.dir. Sponsorluk organizasyonlara pek çok fayda sağlar. Sponsorluk satışları arttırabilir, tutumları değiştirebilir, farkındalığı yükseltebilir ve tüketiciler ile ilişki kurmada ve ilişkiyi korumada fırsat sağlar. Spor sponsorluğu, tutundurmamn bütünleşik bir elemanı haline gelmiştir. Sponsorluğun dört kategorisi bulunmaktadır. Bunlar; özel sponsorluk, asli sponsorluk, yardımcı sponsorluk ve resmi malzeme tedarikçisidir.Ill Spor sponsorluğu yönetim süreci dört temel adımı kapsar. Bunlar; sponsorluk amaçlarının belirlenmesi, sponsorluğun fiyatlandınlması (sponsorluğun finansal boyutu), sponsorluğun duyurumu ve sponsorluğun uygulanıp etkinliğinin değerlendirilmesidir. Bu doktora tezi üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, spor pazarlaması kavramı, spor sponsorluğu kavramı ve sponsorluğun boyutları açıklanmaktadır. İkinci bölüm, spor sponsorluğunun yönetimi ile ilgilidir. Tezin son bölümü olan üçüncü bölümde, Türkiye 1. ve 2. Futbol Ligi takımlarına sponsorluk yapan firma/ kurumlara ilişkin bir araştırma bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sports marketing consists of all activities designed to meet the needs and wants of sport consumers through exchange processes. Sport marketing has developed two major elements: The marketing of sport products and services directly to consumers of sport, and marketing of other consumer and industrial products or services through the use of sport promotions. A method of marketing of other consumer and industrial products or services through association with sport is sponsorship. Sport sponsorship has become an effective marketing strategy for many corporations. Sponsorship can be defined as investing in a sports entity (athlete, league, team, or event) to support overall organizational objectives, marketing goals, and/or promotional strategies. There has been an important rise in corporate spending on sport sponsorship in many developed countries. The reasons of sponsorship's development are government policies on tobacco and alcohol, escalating cost of advertising media, new opportunities due to increased leisure activity, greater media coverage of sponsored sport events, inefficiencies in traditional media, etc. Sponsorship provides many benefits for corporations. Sponsorship can increase sales, change attitudes, heighten awareness and build and maintain relationship with consumers. Sponsorship of sport has become an integral part of promotion mix. There are four categories of sponsorship: Exclusive sponsorship, primary sponsorship, subsidiary sponsorship and official supplier. The process of sport sponsorship management consists of four basic steps, which include setting sponsorship objectives, pricing the sponsorship (financial dimension of sponsorship), sponsorship publicity and implementing and evaluating the sponsorship. This thesis contains three chapters. In chapter 1, concept of sport marketing, concept of sport sponsorship and dimensions of sponsorship are explained. Chapter 2 is about management of sport sponsorship. At the last chapter of the thesis (chapter 3), there is a research on firms/institutions, which sponsored The Turkish First and Second Football League teams.