Beş yıldızlı otel işletmeleri için getiri yönetimi uygulama modeli
A Yield management application model for five star hotels
  1. Tez No: 101678
  2. Yazar: MURAT EMEKSİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN İÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
m DOKTORA TEZİ ÖZÜ BEŞ YILDIZLI OTEL İŞLETMELERİ İÇİN GETİRİ YÖNETİMİ UYGULAMA MODELİ Murat EMEKSİZ Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2001 Danışman: Prof. Dr. Orhan İÇÖZ Sürekli zorlaşan rekabet koşullan otel işletmelerinde talep ve kapasite yönetiminin önemini artırmakta ve sistematik yönetim yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle çalışmada beş yıldızlı otel işletmeleri için Getiri Yönetimi uygulama modeli geliştirilmiştir. Ayrıntılı bir alanyazm taraması yapılmış, daha önce önerilen modellerin eksiklikleri saptanmış, Getiri Yönetimi uygulayan otellerle görüşülmüş ve Türkiye'deki beş yıldızlı oteller üzerine yapılan bir alan araştırmasıyla modelin uygulama aşamalarına açıklık getirilmiştir. Araştırmada Bilgisayarlı Getiri Yönetimi Sistemi olan ve olmayan otellere farklı anket soru formları gönderilmiştir. Alan araştırmasında ortaya çıkan bulgular Getiri Yönetimi model önerisinin uygulamada rahatlıkla kullanılabileceğini göstermektedir. Model uygulama aşamaları açısından, Getiri Yönetimi Sistemi olsun veya olmasın bütün otellerde bir takım hataların veya yetersizliklerin bulunduğu gözlenmektedir. Bu da Getiri Yönetimi uygulama sistematiğinde yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Model, otel işletmelerine uygulamadaki doğru ve yanlışlarını görme ve aşamaları yeniden gözden geçirerek hatalarım düzeltme şansı tanımaktadır. Model, Getiri Yönetimi uygulayan otellere bu olanağı sunmanın yam sıra Getiri Yönetimi uygulamayı düşünen oteller için de yol gösterici bir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
IV P.h. D. THESIS ABSTRACT A YIELD MANAGEMENT APPLICATION MODEL FOR FIVE STAR HOTELS Murat EMEKSİZ Department of Tourism and Hotel Management Institute of Social Sciences, Anadolu University, June 2001 Advisor Prof. Dr. Orhan İçöz Considering the increasing importance of the management for the demand and capacity at the hotels, derived from the competitive conditions which gets tougher day by day, this study aims at providing a Yield Management Model which can cover the existing conditions at the five star hotels. For this purpose, the shortcomings of the previous models were detected throughout a detailed overview of the related literature at the first phase of the study. Then, several interviews were held at the hotels, which make use of Yield Management to observe the existing conditions and to get data. Furthermore, a field research, based on a survey study, was conducted among the five star hotels in Turkey to examine the applicability of the model proposed and to clarify each phase. Two set of different survey questions were prepared for the hotel groups which have Yield Management Computer System and the ones which do not. The findings indicate that the model is highly applicable for the five star hotels. Another finding is that there are some problems existing at both of the groups. These problems most probably derive from the insufficient conditions and mistakes occur in application process. At this point, the model provides an opportunity to overview and to overcome the existing problems and mistakes that hotels face in the application process. What is more, it provides a strong guidance to the hotels, which has not examined the Yield Management yet.