Türk Gümrük Kanunu'nun vergilemeye ilişkin hükümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the taxation terms of the Turkish customs laws
  1. Tez No: 101676
  2. Yazar: ALİ ÇELİKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAZIL TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ TÜRK GÜMRÜK KANUNU'NUN VERGİLEMEYE İLİŞKİN HÜKÜMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Ali Çelikkaya Mali Hukuk Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2001 Danışman: Prof. Dr. Fazıl Tekin Gümrük vergisi tarihin bilinen ilk ve en eski vergilerinden birisidir. Türk Vergi Mevzuatı'nı oluşturan diğer vergilerden farklı olarak, mali etkisinin yanında aynı zamanda yerli üretimi yabancı ürünlerin rekabetine karşı korumak gibi ikinci bir fonksiyona sahiptir. Bu özelliğine rağmen bu güne kadar ülkemizde gümrük vergisi alanında çok fazla araştırma yapılmamıştır. 5.2.2000 tarihinden itibaren gümrüklerimizde yeni bir dönem başlamış ve çeyrek asırdan beridir uygulanan Gümrük Kanunu yürürlükten kaldırılarak, AB Gümrük Kod'u ile uyumlu olan 4458 Sayılı Gümrük Kanunu uygulamaya kon muştur. Yeni Gümrük Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile diğer vergilerden önce gümrük vergisi alanında AB ile aramızda vergi uyumlaştırması gerçekleştirilmiştir. Bu vergi harmonizasyonu açısından atılmış önemli bir adımdır. 4458 Sayılı Gümrük Kanunu, eskiden mevcut olan birçok müesseseyi ye niden inşa etmiştir. Dolayısıyla bu çalışma Yeni Gümrük Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra yapılan ve gümrük vergisini bütün yönleri ile ele alan bir ilk çalışma olarak değerlendirilebilir. Ancak kesinlikle bir mevzuat derlemesi değildir. Çalışmada üç ana bölüm ve bir de sonuç bölümü mevcuttur. Birinci bö lümde, gümrük vergisinin teorik çatısı ortaya konmuş, tanımı, tarihsel gelişimi ve ekonomik etkileri değerlendirilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise gümrük ver gisi, vergi tekniği ve vergi usul hukuku açısından kapsamlı bir incelemeye tabi tutulmuştur. Ayrıca ikinci bölümün sonunda AB Gümrük Kodu ile ilgili olarak toplu bir değerlendirme yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın genel bir değer lendirmesi yapılmış ve birtakım önerilerde bulunulmuştur. Nihayetinde Yeni Güm rük Kanunu'nun uygulamasının henüz çok yeni olmasının zorluğu da göz önünde bulundurulduğunda çalışma, elde edilen sonuçlar ve getirilen öneriler bakımından özgün bir niteliğe sahip kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT EVALUATION OF THE TAXATION TERMS OF THE TURKISH CUSTOMS LAWS Ali Çelikkaya Finance Law Department Anatolian University Social Sciences Institute, November 2001. Advisor : Prof. Dr. Fazıl Tekin Customs tax is one of the first and oldest taxes in history. It is different from the other forms of taxes in that it has also a function other than finance ef fect to protect native production against foreign competition. Notwithstanding this respect, there is not enough research into customs law in Turkey. Starting form 5th, February, 2000, a new period began in our customs and the former Customs Law, which had been into effect for 25 years, was abolished and the new Customs Law numbering 4558 which is consistent with EU Customs Code. With the introduction of the new customs law, tax adaptation was carried out between our customs law and that of European Union's earlier than the other laws. It was a significant step in terms of tax harmonization. The new Customs Law with number 4558 has rebuilt many of the old in stitutions. Therefore, this study should be regarded as the first one which is thor oughly covering the new customs tax following the introduction of the new Cus toms Law. Moreover, it is definitely not a compilation of the present tax terms. In the study, there are three main sections and a conclusion part. In the first section, theoretical framework of customs law has been established and its definition, historical development and economic impacts have been clarified. In the second and third part, customs law has been analyzed in terms of taxation technique and taxation method law. Besides, at the end of the second section, a complete evaluation has been made regarding EU Customs Code. In the conclu sion part of the study, a general evaluation of the study has been made and some suggestion have been put forward. Finally, considering the fact that it is difficult for the time being to make compete evaluations about the new Customs Law due to its being new, the study can be accepted as an original one as it has new conclusion and suggestion on the issue.