Hava trafik yönetiminin havayolu işletmelerinin ekonomik performansları üzerindeki etkileri ve Türk Hava Yolları uygulaması
Impact of air traffic management on airlines economic performance and implications at Turkish Airlines
  1. Tez No: 101682
  2. Yazar: SUAT USLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HAVA TRAFİK YÖNETİMİNİN HAVAYOLU İŞLETMELERİNİN EKONOMİK PERFORMANSLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ve TÜRK HAVA YOLLARI UYGULAMASI Suat USLU Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2001 Danışman: Prof. Dr. Fevzi SÜRMELİ Havayolu işletmeleri ticari amaçlarla taşımacılık yapan ve kar elde etmek için faaliyet gösteren işletmelerdir. Bu nedenle, ekonomik performansları üzerinde etkili olan tüm faktörlere karşı oldukça duyarlıdırlar. Havayolu işletmelerinin ekonomik performansları üzerinde etkili olan en önemli faktörlerden biri de hava trafik yönetimidir. Hava trafik yönetimi, havayolu işletmelerinin özellikle maliyet kalemleri üzerinde etkili olmaktadır. Dolayısıyla, havayolu işletmeleri çeşitli yönetim kararları alırken hava trafik yönetiminin etkilerini de göz önünde bulundurmalıdırlar. Hava trafik yönetimi faaliyetleri ile havayolu işletmelerinin ekonomik performansları arasında önemli ilişkiler bulunmaktadır. Bu ilişkilere bağlı olarak, hava trafik yönetiminin etkileri kısa ve uzun dönemde ortaya çıkmaktadır. Hava trafik yönetiminin kısa ve uzun dönemli etkileri özellikle uçuş gecikmeleri, filo planlamalan- uçak kullanımları (yatırım maliyetleri), hizmet (ürün) planlamaları ve hava trafik hizmet (yol) ücretleri olmak üzere dört açıdan değerlendirilebilir. Bu çalışmada, hava trafik yönetiminin havayolu işletmelerinin ekonomik performansı üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenmektedir. Bu kapsamda, önce havayolu ulaştırması, hava trafik hizmetleri ve hava trafik yönetimi tanıtılmakta, daha sonra havayolu işletmelerinin ekonomik özellikleri ve maliyet yapılan açıklanmakta ve hava trafik yönetiminin bunlar üzerindeki etkileri incelenmekte ve son olarak da hava trafik yönetiminin, hava trafik hizmet (yol) ücretleri açısından Türk Hava Yollan'mn iç hat uçuşları üzerindeki etkileri araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT IMPACT OF AIR TRAFFIC MANAGEMENT ON AIRLINES' ECONOMIC PERFORMANCE and IMPLICATIONS AT TURKISH AIRLINES Suat USLU Civil Aviation Management Anadolu University Institute of Social Sciences, August 2001 Advisor: Prof. Dr. Fevzi SÜRMELİ Airlines carry out transportation for commercial reasons and profit. For this reason, airlines are quite sensitive to all factors that affect their economic performance. One of the most important factors that affect airlines' economic performance is air traffic management. Air traffic management has an impact particularly on airlines' cost items. Consequently, while making various decisions related to management, airlines should take impact of air traffic management into consideration. There is an important relationship between functions of air traffic management and airlines' economic performance. Impact of air traffic management can appear in the short-term and long-term depending on this relationship. Impact of air traffic management in the short-term and long-term can be evaluated especially from the four point of view; flight delay, fleet planning-aircraft utilization (investment cost), service (product) planning and air traffic services (en-route) charges. In this study, impact of air traffic management on airlines' economic performance are examined in details. Within this extent, first air transportation, air traffic services and air traffic management are introduced, and then economic characteristics and cost structure of airlines are explained and impact of air traffic management on these are analysed and finally impacts of air traffic management in terms of air traffic services (en-route) charges on Turkish Airlines' domestic route flights are studied.