Musul bölgesi Karakoyun ağzı
Karakoyun dialect in Mosul region
- Tez No: 1016822
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ERSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
“Musul Bölgesi Karakoyun Ağzı”başlıklı bu tezde, halk ağzından derleme yoluyla toplanan dilsel verilerin fonetik ve morfolojik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Giriş bölümünde ilk olarak Irak'ın genel yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Irak Türklerinin tarihi ele alınmıştır. Ayrıca 1920 yılından itibaren Irak devleti tarafından Türklere karşı uygulanan Arapçalaştırma siyasetine değinilmiştir. Bunun yanı sıra Musul ilinin etnik yapısı hakkında bilgi verilmiş ve Karakoyun köyü hakkında ayrıntılı açıklamalar ele alınmıştır. Birinci bölüm“Ses Bilgisi”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde Karakoyun ağzının ses özellikleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. İkinci bölüm“Şekil Bilgisi”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde Karakoyun ağzının biçim bilgisi özellikleri ele alınmış ve dil yapısı örneklerle açıklanmıştır. Sonuç bölümünde hem Karakoyun Türkmen ağzının karakteristik özellikleri hem de diğer dil özellikleri sıralanmıştır. Ekler bölümünün birinci kısmında, yöre halkıyla yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen ses kayıtları, çeviri yazı işaretleri kullanılarak deşifre edilmiştir. Eklerin ikinci kısmı çalışmanın dizin bölümünü kapsamaktadır. Eklerin üçüncü kısmında ise derleme yapılan kişilerin bir kısmına ait fotoğraflar, Musul'da yaşayan farklı etnik gruplara ait görseller ile Karakoyun'a ilişkin bazı fotoğraflar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Mosul Region Karakoyun Dialect,”aims to examine the linguistic data collected through fieldwork from the local vernacular from phonetic and morphological perspectives. In the introduction, general information about the structure of Iraq is first provided. This is followed by a discussion of the history of Iraqi Turks. The Arabization policy implemented by the Iraqi state against Turks since 1920 is also addressed. In addition, information is given about the ethnic composition of Mosul province, and detailed explanations regarding Karakoyun are presented. The first chapter is titled“Phonology.”In this chapter, the phonetic features of the Karakoyun dialect are examined in detail. The second chapter is titled“Morphology.”In this chapter, the morphological features of the Karakoyun dialect are discussed and the linguistic structure is explained through examples. In the conclusion, both the characteristic features of the Karakoyun Turkmen dialect and its other linguistic properties are enumerated. In the first part of the appendices, the audio recordings obtained through face-to-face interviews with the local community are transcribed using phonetic transcription symbols. The second part of the appendices comprises the index of the study. The third part of the appendices includes photographs of some of the individuals interviewed, images of various ethnic groups living in Mosul, and photographs related to Karakoyun.