Güney Hindistan'da yapılan ilk Kur'ân meali“Tercemetü Tefsîril-Kur'ân”: Metodolojisi ve sosyo-politik tesiri
Socio-political and methodological influences of the first Qur'an translation in South India:“Tercemetü Tefsîril-Kur'ân”
- Tez No: 1016826
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Arap olmayan Müslümanların Kur'ân tercümesi/meali alanındaki çalışmaları yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Kur'ân'ın tercüme edilebileceği fikrine karşı çıkan gelenekçi tepkiler ortaya çıkmış olsa da Kerala'daki Mappila Müslüman toplulukları gibi bazı Müslüman gruplar Kur'ân tercümesiyle meşgul olmaya başlamışlardır. Thalassery Keyi ailesine mensup önde gelen bir aydın olan Mâyin Kutty Elaya, Malabar bölgesinde Kur'ân tercümelerinin gelişiminde müstesna bir rol oynamıştır. Elaya, Arap harfli Malayalam (Arabi-Malayalam) yazısıyla gerçekleştirdiği ilk Kur'ân tercümesiyle Mappila Müslümanları arasında yeni bir edebî yönelim başlatmıştır. Onun eserini müteakiben bölgesel dillerde çok sayıda Kur'ân tercümesi ortaya konmuştur. Elaya, büyük ölçüde Tefsîrü'l-Celâleyn'in yöntemine dayanmakla birlikte bazı âyetlerin tefsirinde Tefsîrü'l-Begavî ve Tefsîrü't-Taberî'den de faydalanmıştır. Bu çalışma, Güney Hindistan'daki ilk Kur'ân tercümanının biyografisini ve onun Tercemetü Tefsîri'l-Kur'ân adlı eserinde kullandığı yöntemi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma ayrıca Malayalam dilindeki Kur'ân tercümelerinin, Arabi–Malayalam tercümelerine kıyasla sayıca daha fazla olduğunu (yaklaşık kırk tercüme) ortaya koymaktadır. Kur'ân'ın anlamını aktarmanın yanı sıra, bu tercümelerde ideolojik yönelimlerin de öncelikli olduğu görülmektedir. Çalışma ayrıca, Mâyin Kutty Elaya döneminde kullanılan Arabi–Malayalam yazı sistemi ile günümüzdeki biçimi arasındaki farklara da kısaca değinmektedir.
Özet (Çeviri)
Non-Arab Muslims' engagement with Qur'an translation dates back many centuries. Although traditionalist objections to the translatability of the Qur'an emerged, several Muslim communities, such as the Mappila Muslims of Kerala, undertook the translation of the Qur'an. Māyin Kutty Elaya, a prominent scholar from the Thalassery Keyi family, played a unique role in the development of Qur'an translation in Malabar. By producing the first Arabi-Malayalam translation of the Qur'an, he introduced a new literary trend among Mappila Muslims, and numerous translations in regional vernaculars followed his work. Although he relied primarily on the method of Tafsīr al-Jalālayn, he also drew on Tafsīr al-Baghawī and Tafsīr al-Ṭabarī in the commentary of certain verses. This study documents the biography of the first Qur'an translator of South India and analyses the methodology employed in his work, Tarjamah Tafsīr al-Qur'ān. It also demonstrates that Malayalam translations of the Qur'an approximately forty in number far outnumber those in Arabi-Malayalam, and that, beyond conveying the meaning of the Qur'an, many of these translations prioritized particular ideological orientations. The study further offers a brief comparison between the Arabi-Malayalam script used in Māyin Kutty Elaya's time and its present form.