Acil hemşirelerinde kahkaha yogasının merhamet yorgunluğuna etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
Effect of laughter yoga on compassion fatigue in emergency nurses: A randomized controlled study
  1. Tez No: 1016833
  2. Yazar: BEYZA BUĞDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN KONAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, acil servis hemşirelerine uygulanan kahkaha yogasının merhamet yorgunluğu üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülen randomize kontrollü ön test-son test deseninde deneysel bir çalışmadır. Araştırma, İzmir'de görev yapan acil servis hemşireleri ile gerçekleştirilmiş; katılımcılar basit randomizasyon yöntemi ile deney ve kontrol gruplarına atanmıştır. Müdahale grubuna dört hafta boyunca haftada iki kez olmak üzere toplam sekiz oturumdan oluşan yapılandırılmış kahkaha yogası programı uygulanmıştır. Veriler“Acil Hemşireleri İçin Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği (MY-KÖ)”aracılığıyla toplanmış; verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, eşleştirilmiş örneklem t testi ve kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulguları, kahkaha yogası uygulanan deney grubunda merhamet yorgunluğu toplam puanı ile ikincil travma ve mesleki tükenmişlik alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma olduğunu göstermiştir (p<0.001). Deney grubunda ön test-son test karşılaştırmalarında MY-KÖ toplam puan ortalamasının anlamlı biçimde düştüğü belirlenirken, kontrol grubunda ise puanların zaman içerisinde artış eğilimi gösterdiği saptanmıştır (p<0.05). Kovaryans analizi sonuçları, başlangıç ölçümleri kontrol edildikten sonra da kahkaha yogasının merhamet yorgunluğu üzerindeki etkisinin anlamlılığını koruduğunu göstermiştir (F=280.67, p<0.001). Ayrıca grup ve ön test etkileşiminin anlamlı olduğu bulunmuş (F=72.57, p<0.001) ve müdahalenin merhamet yorgunluğu üzerindeki güçlü etkisini desteklediği görülmüştür. Elde edilen bulgular, kahkaha yogasının yalnızca kısa süreli emosyonel rahatlama sağlayan bir uygulama olmadığını; acil servis gibi yüksek stres ve yoğun duygusal yük içeren klinik alanlarda çalışan hemşirelerin psikososyal dayanıklılığını destekleyebilecek yapılandırılmış bir müdahale modeli olduğunu düşündürmektedir. Sonuç olarak kahkaha yogasının, acil servis hemşirelerinde merhamet yorgunluğunu azaltmada etkili, düşük maliyetli ve uygulanabilir tamamlayıcı bir hemşirelik girişimi olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, hemşirelerin ruhsal iyilik halini desteklemeye yönelik kurumsal programlarda kahkaha yogası uygulamalarına yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This randomised controlled pretest–posttest experimental study was conducted to evaluate the effect of laughter yoga on compassion fatigue among emergency nurses. The study was carried out with emergency nurses working in İzmir, Türkiye, and participants were randomly assigned to intervention and control groups using a simple randomisation method. The intervention group received a structured laughter yoga programme consisting of eight sessions conducted twice weekly over four weeks. Data were collected using the“Introductory Information Form for Emergency Nurses”and the“Compassion Fatigue Short Scale (CFSS)”. Descriptive statistics, independent samples t-test, paired samples t-test, and analysis of covariance (ANCOVA) were used for statistical analyses. The findings demonstrated that laughter yoga significantly reduced total compassion fatigue scores as well as secondary trauma and occupational burnout subscale scores in the intervention group (p<0.001). Pretest–posttest comparisons revealed a significant decrease in CFSS total scores among nurses in the intervention group, whereas compassion fatigue scores tended to increase over time in the control group (p<0.05). ANCOVA results indicated that the effect of laughter yoga on compassion fatigue remained statistically significant after controlling for baseline measurements (F=280.67, p<0.001). Furthermore, a significant interaction effect between group and pretest scores was identified (F=72.57, p<0.001), supporting the strong effect of the intervention on compassion fatigue outcomes.These findings suggest that laughter yoga is not merely a short-term emotional relief activity but may represent a structured and feasible intervention capable of supporting psychosocial resilience among nurses working in highly stressful and emotionally demanding emergency department settings. In conclusion, laughter yoga appears to be an effective, low-cost, and easily applicable complementary nursing intervention for reducing compassion fatigue among emergency nurses. Integrating laughter yoga into institutional psychosocial support programmes may contribute to improving nurses' psychological well-being and sustaining the quality of patient care.