Deniz İpek Yolu ve Demir İpek Yolu'nun analitik hiyerarşi prosesi yöntemi ile mukayeseli analizi
Comparative analysis of the Maritime Silk Road and the Rail Silk road using the analytic hierarchy process method
  1. Tez No: 1016857
  2. Yazar: ABDULLAH SALİH GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED BAMYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Tarih boyunca uluslararası ticaret çeşitli koridorlar üzerinden yürütülmüş ve bu güzergâhlar, taşınan kıymetli malların niteliğine göre isimlendirilmiştir. Zaman içerisinde bazı ticaret yolları önemini yitirirken yerlerini yeni rotalar almıştır. Bu dönüşümlerin temelinde ise çoğunlukla savaşlar, jeopolitik gelişmeler ve teknolojik ilerlemeler gibi farklı etkenler yer almaktadır. Özellikle teknolojik yeniliklerin etkisiyle deniz taşımacılığı avantajlı bir seçenek hâline gelmiş ve günümüzde dünya ticaretinin yaklaşık %80'ni deniz yolu ile gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, her taşıma türünde olduğu gibi deniz taşımacılığı da belirli dezavantajlar barındırmaktadır. Güzergâh üzerindeki jeopolitik gerilimler, çatışmalar ve kazalar bu yöntemin kırılganlığını ortaya koymaktadır. Son yıllarda İsrail-Filistin, İsrail-İran ve Rusya-Ukrayna savaşları gibi gelişmeler, büyük lojistik firmalarını alternatif ticaret koridorları aramaya yöneltmiş; bu çerçevede Demir İpek Yolu'nun stratejik önemi belirgin biçimde artmıştır. Bu çalışma, söz konusu gelişmeler ışığında Deniz İpek Yolu ile Demir İpek Yolu'nun karşılaştırmalı analizini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada karar verme sürecine sistematik bir yaklaşım kazandırmak amacıyla Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi kullanılmıştır. Taşımacılık türlerinin seçiminde etkili olan kriterler ve bu kriterlere bağlı alt bileşenler belirlenmiş; ilgili alanlarda uzman kişilerle gerçekleştirilen AHP karşılaştırma formları aracılığıyla bu unsurlar sayısallaştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda kapsamlı değerlendirmeler yapılmış ve incelenen iki rotadan hangisinin daha avantajlı olduğuna ilişkin çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, international trade has been conducted via various corridors, which were often named according to the valuable goods transported along these routes. Over time, some trade paths lost their significance and were replaced by new alternatives. These shifts have generally been driven by factors such as wars, geopolitical developments, and technological advancements. With the progress of technology, maritime transportation has become an advantageous option, and today approximately 80% of global trade is carried out by sea. However, like all modes of transport, maritime shipping also entails certain disadvantages. Geopolitical tensions, conflicts, and accidents occurring along maritime routes expose the vulnerabilities of this mode. In recent years, developments such as the Israel–Palestine, Israel–Iran, and Russia–Ukraine conflicts have prompted major logistics companies to seek alternative trade corridors, thereby elevating the strategic importance of the Iron Silk Road. In this context, the present study aims to conduct a comparative analysis of the Maritime Silk Road and the Iron Silk Road. To introduce a systematic approach to the decision-making process, the Analytic Hierarchy Process (AHP) method is employed. Criteria that influence the selection of transportation modes, along with their associated sub-criteria, were identified and quantified through surveys administered to experts in the field. Based on the findings obtained, comprehensive evaluations were made, and conclusions were drawn regarding which of the two routes offers greater advantages.