Mısırda (Zea mays L.) silaj verim ve kalitesinin zamana bağlı değişimi
Time-dependent change in silage yield and quality in maize (Zea mays L.)
  1. Tez No: 1016867
  2. Yazar: BERAT MUHCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, mısırın farklı hasat dönemlerinde yapılan silajların verim ve kalitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal olarak silajlık mısırın Simpatico çeşidi kullanılmıştır. Çalışma Bilecik ekolojik koşullarında 2023 vejetasyon döneminde ve Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre yürütülmüştür. Hasat işlemine bitkinin süt olum dönemi başlangıcından başlanmış, 3 gün aralıklarla devam edilmiş ve toplamda 12 farklı hasat zamanı ele alınmıştır. Hasat edilen bitkiler 2-3 cm büyüklükte parçalanarak 2 kg'lık vakumlu silaj poşetlerine konularak poşetlerin havası vakumlandıktan sonra 25±2 °C sıcaklıkta 45 gün süre ile fermantasyona bırakılmıştır. Fermantasyon dönemini tamamlayan ve açılan silajlarda; silaj verimi, silajın pH'sı ve kuru madde oranı (KMO), organik asitler (laktik, asetik ve bütirik asit), ham protein oranı (HPO), asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF), nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF), besin elementleri (K, P, Ca ve Mg), kondanse tanen (KT), toplam flavonoid (TFL), toplam fenolik (TFN) ve radikal kovucu aktivite (DPPH) içerikleri belirlenmiştir. Çalışmada silaj verimi 4.90-7.00 t/da arasında değişmiştir. En yüksek Flieg puanı 21-33. günlerde hasat edilen silajlardan elde edilmiş ve 113.26-118.94 arasında olmuştur. Silajlarda laktik asit içeriği en yüksek değere %7.17 ile 21. günde hasat edilen bitkiden elde edilmiştir. Çalışmada ham protein oranı %9.46-14.49 arasında olmuştur. Makro besin elementlerinden K, P, Ca ve Mg içerikleri sırasıyla %1.420-2.877, %0.300-0.410, %0.323-0.457 ve %0.120-0.300 arasında değişmiş ve tüm hasat dönemlerinden elde edilen mineral madde içerikleri hayvanların günlük rasyonlarında bulunması gereken en alt düzeylerin üzerinde olmuştur. Silajların sekonder metabolit içerikleri hasat zamanının ilerlemesi ile artış göstermiştir. Buna göre çalışmada silajların KT, TFN, TFL ve DPPH içerikleri sırasıyla %0.210-0.430, 62.287-101.687 mg GA/g, 1.940-5.147 mg QE/g ve % 31.793-50.373 arasında değişmiştir. Sonuç olarak; silaj verimi ve kalitesi bakımından, Bilecik ekolojik koşullarında; Simpatico mısır çeşidinin süt olum başlangıcından sonra 21-27. günlerde hasat edilmesinin uygun olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the yield and quality of silages made from maize harvested at different maturation periods. The silage maize variety of Simpatico was used as the plant material. The study was conducted under Bilecik ecological conditions during the 2023 vegetation period according to the Randomized Complete Block Design. Harvesting began at the onset of the milk stage and continued at 3-day intervals, evaluating a total of 12 different harvest times. Harvested plants were chopped to a particle size of 2-3 cm, placed in 2 kg vacuum silage bags, and left for fermentation at 25±2 °C for 45 days after vacuuming the air. Silage yield, pH, dry matter ratio (DM), organic acids (lactic, acetic, and butyric acid), crude protein ratio (CP), acid detergent fiber (ADF), neutral detergent fiber (NDF), nutrient elements (K, P, Ca, and Mg), condensed tannin (CT), total flavonoid (TF), total phenolic (TP), and radical scavenging activity (DPPH) contents were determined in the silages opened after completing the fermentation period. In the study, silage yield varied between 4.90 and 7.00 t da-1 . The highest Flieg score was obtained from silages harvested on days 21-33 and ranged between 113.26 and 118.94. The highest lactic acid content in silages was obtained from plants harvested on the 21st day, with a value of 7.17%. The crude protein ratio ranged between 9.46% and 14.49%. Among macro-nutrients, K, P, Ca, and Mg contents varied between 1.420-2.877%, 0.300-0.410%, 0.323-0.457%, and 0.120-0.300%, respectively; and the mineral contents obtained from all harvest periods were above the minimum levels required in the daily rations of animals. Secondary metabolite contents of the silages increased with the progression of harvest time. Accordingly, the CT, TP, TF, and DPPH contents of the silages varied between 0.210-0.430%, 62.287-101.687 mg GA g -1 , 1.940-5.147 mg QE g -1 , and 31.793-50.373%, respectively. As a result, it was determined that harvesting the Simpatico maize variety 21-27 days after the onset of the milk stage would be appropriate in terms of silage yield and quality under Bilecik ecological conditions.