Siklopropilamin (C3H5NH2) molekülünün yoğunluk fonksiyonel teorisi kuvvet alanının ayarlanması ve titreşim spektrumunun incelenmesi
Scaled DFT force constants and vibrational spectrum of cyclopropylamine (C3H5NH2)
  1. Tez No: 166068
  2. Yazar: HACI ÖZIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
m SİKLOPROPİLAMİN (C3H5NH2) MOLEKÜLÜNÜN YOĞUNLUK FONKSİYONEL TEORİSİ KUVVET ALANININ AYARLANMASI VE TİTREŞİM SPEKTRUMUNUN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hacı ÖZIŞ1K GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Bu çalışmada, siklopropilamin (C3H5NH2) molekülünün yapısı ve harmonik titreşim frekansları B3LYP yoğunluk fonksiyonel yöntemi ve 6-31G(2d,2p) temel seti kullanılarak hesaplanmıştır. Ayarlı YFT (DFT) kuvvet alanı yolu ile ulaşılan sonuçların, deneysel titreşim frekansları ile çok iyi bir uyumluluk içinde oldukları belirlenmiştir. Daha önceki çalışmalarda belirlenen birçok temel titreşim modları B3LYP/6-31G(2d,2p) yöntemi ve ayarlı kuvvet alanı hesaplamaları ile yeniden belirlenmiştir. Optimize edilmiş ayarlama çarpanları, siklopropan (C3H6) ve siklopropilamin(-ND2) moleküllerinin B3LYP/6- 31G(2d,2p) ile hesaplanmış kuvvet alanının ayarlanmasında kullanılmıştır. Bilim Kodu : 205 Anahtar Kelimeler : Siklopropilamin, Yoğunluk fonksiyonel teorisi, Normal koordinat analizi, Ayarlı kuvvet alanı, Titreşim spektrumu, Infrared ve Raman Spektrumu, Moleküler yapı, Ab initio, Konformasyon Sayfa Adedi : 64 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ziya KANTARCI
Özet (Çeviri)
IV SCALED DFT FORCE CONSTANTS AND VIBRATIONAL SPECTRUM OF CYCLOPROPYLAMINE (C3H5NH2) (M.Sc. Thesis) Hacı ÖZIŞIK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT In this study, the molecular structure and harmonic vibrational frequencies of cyclopropylamine (C3H5NH2) have been calculated using the B3LYP DFT (density functional method) with the 6-31G(2d,2p) basis set. The scaled DFT force field gives very good reproduction of the experimental vibrational frequencies. Several of the vibrational fundamental modes assigned previously are reassigned on the basis of the B3LYP/6-31G(2d,2p) method and the scaled force field calculations. The optimized scaling factors were used to scale the B3LYP/6-31G(2d,2p) force field of cyclopropane (C3H6) and cyclopropylamine(-ND2) molecules. Science Code : 205 Key Words : Cyclopropylamine, Density functional theory, Infrared and Raman Spektra, Ab initio, Normal coordinate analysis, Scaled force field, Vibrational spectra, Molecular structure, Infrared spectrum, Conformation Page Number: 64 Adviser : Prof.Dr. Ziya KANTARCI