Brekspiprazol tablet formları için ayırt edici çözünme hızı yöntemi geliştirilmesi üzerine çalışmalar
Studies on development of discriminative dissolution method for brexpiprazole tablet dosage forms
  1. Tez No: 1016884
  2. Yazar: İREM DİLŞAT AYSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
Özet
Yeni ilaç geliştirme sürecinde in vitro çözünme hızı testleri, Biyofarmasötik Sınıflandırma Sistemi (BCS) kapsamında Sınıf I ve III ilaçlar için belirli koşullarda biyomuafiyet sağlanması; Sınıf II ve IV ilaçlar için ise in vivo koşulların yansıtılması açısından kritik öneme sahiptir. Çözünme hızı yönteminin ayırt ediciliği, yöntemin ilacın çözünme hızı profili üzerindeki etkilerini tespit etme yeteneği olarak tanımlanır. Formülasyon bileşimi veya üretim prosesindeki değişikliklerin ilacın çözünme hızı özellikleri üzerindeki etkisi değerlendirilerek çözünme hızı yönteminin ayırt ediciliği gösterilmektedir. Bu çalışma, yüksek oranda pH'ya bağımlı çözünürlük gösteren ve Sınıf II molekül olan brekspiprazol film kaplı formu için ayırt edici bir in vitro çözünme hızı yöntemi geliştirmeyi amaçlamıştır. Çalışmada, referans ürünle (Rexulti 3 mg film kaplı tablet) benzer in vitro performans gösteren brekspiprazol film kaplı tablet formunun formülasyonu ve üretim prosesi geliştirildi. Bu tabletler için ayırt edici bir in vitro çözünme hızı yöntemi oluşturmak amacıyla cihaz tipi, karıştırma hızı ve çözünme ortamının belirlenmesine yönelik sistematik çalışmalar yürütüldü. Çözünme hızı profillerinin değerlendirilmesi sonucunda ayırt edici yöntem koşulları 900 mL 0,05 M pH 4,3 asetat tamponu, USP Cihaz I (sepet yöntemi) ve 75 rpm olarak belirlendi. Yöntemin ayırt ediciliği, bağlayıcı ve dağıtıcı maddelerinin miktarları, formülasyonda kullanılan etkin maddenin partikül boyutu dağılımı, tablet sertliği gibi kritik formülasyon ve proses parametrelerindeki değişikliklerin brekspiprazolün çözünme hızı profili üzerindeki etkilerinin incelenmesiyle değerlendirildi. Bu tez çalışmasında, geliştirilen çözünme hızı yönteminin brekspiprazol film kaplı tablet formu için formülasyon bileşimi ve üretim prosesi kaynaklı farklılıkları ayırt edebilme kapasitesine sahip ayırt edici bir yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In vitro dissolution testing plays a critical role in drug development by supporting biowaivers for Biopharmaceutics Classification System (BCS) Class I and III drugs under defined conditions and by reflecting in vivo performance for Class II and IV drugs. The discriminatory power of a dissolution method is defined as its ability to detect the effects of formulation and manufacturing variables on the dissolution profile of a drug product. This study aimed to develop a discriminatory in vitro dissolution method for brexpiprazole film coated tablets, a BCS Class II drug exhibiting highly pH dependent solubility. Brexpiprazole film coated tablet formulation and manufacturing process demonstrating in vitro performance comparable to the reference product (Rexulti 3 mg film coated tablet) were developed. Systematic studies were conducted to determine the appropriate apparatus, agitation speed, and dissolution medium for a discriminatory dissolution method. Based on the evaluation of dissolution profiles, the optimal test conditions were established as 900 mL of 0,05 M pH 4,3 acetate buffer, USP Apparatus I (basket method), agitation speed of 75 rpm. The discriminatory capability of the method was assessed by investigating the effects of changes in critical formulation and process parameters, including the amounts of binder and disintegrant, the particle size distribution of the active pharmaceutical ingredient, and tablet hardness, on the dissolution profile of brexpiprazole. This thesis demonstrates that the developed dissolution rate method is a discriminative method capable of differentiating formulation composition and manufacturing process variations for brexpiprazole film coated tablets.